fisk hvid og afskællet/rådden?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

sleffe — 25. oktober 2009, 23:18

Hejsa!

Forstår det ikke. et par af mine fisk har sådan svømmet og kløet sig mod ting men intet at se. Men nu pludselig min ene Skalar har fået en slags udslæt/forrådnelse. Den er helt hvid på ryggen som om dens skæld er væk eller det en form for svamp. Der ud over er dens hale finne nærmest væk og den har få hvide pletter på side finnerne. Og så ligger den på ryggen i bunden af mit akvarie.

Nogle der har nogle hurtige svar *blink* ?

Madshjensen — 25. oktober 2009, 23:23

et billede og noget mere info om akvarie,pumpe vandskift osv ville nok hjælpe;)

Mr.Frog — 25. oktober 2009, 23:55

#1
Søg på "finneråd"
Der skal straks rettes op på vandkvaliteten.
Afliv de fisk du selv mener er stærkt angrebet. Skift 60% af vandet og igen om 1-2 dage. Derefter bruger du noget medicin imod svamp.

sleffe — 26. oktober 2009, 00:10

# 2 meningen var min ven ville tage billed men nu det ligesom udviklet sig og den er ikke så godt i stand. 200 liters akvarie med hvad jeg selv syns er for mange fisk specielt da de vokser alle. Har en spandpumpe og et andet filter der skaber et lille vandfald, skifter vandet ca. hver anden uge til en gang om ugen.

#3 Ja havde selv finneråd, fiskedræber, svamp i tankerne. Men har dog ikke så meget forstand på fiskesygedomme. Har næsten lige skiftet vandet dog men det kun den skalar der er hårdt ramt og har en til den har også lidt af det ellers er det faktisk som om de andre har det fint ud over klø sig lidt nogle gange.
Har medicin mod svamp og fiskedræber. spørgsmålet er om jeg skal smide begge i med det samme også? må aflive den der ligger på hovedet, ellers kan den mon komme sig? Men burde jeg nok da de andre ligesom æder af den 🙁

jery — 26. oktober 2009, 00:17

#4: af med knoppen på den syge. Hvis det er smitsomt, er det ikke hensigtsmæssigt, at de andre er ved at æde den.
Det er ikke en god idé at hælde flere slags medicin i vandet på én gang. Følg rådet i #3.

sleffe — 26. oktober 2009, 00:23

#5Ja kan du have ret i. Ved jeg også godt tror bar jeg var fortvivlet et kort øjeblik.

Det underlige er at den der er helt hvid og ligger på hovedet som de bider af ligger og trækker vejet og bevæger finnerne som om den ikke er ved at dø.

Skal jeg behandle med salt?

jery — 26. oktober 2009, 00:25

#6: nej, få nu gjort en ende på fiskens lidelser og undgå, at de andre æder mere af den, og at liget forurener vandet.

sleffe — 26. oktober 2009, 00:32

#7 ja okay ville jeg jo også gøre har bar læst et sted hvis det finneråd skal man behandle med salt

Mr.Frog — 26. oktober 2009, 11:46

#6
Så er den færdig og skal fjernes. Der er ingen grund til at den ligger og dør og forurener i akvariet.

#8
Måske, men slet ikke i den grad som i din situation.

sleffe — 26. oktober 2009, 19:16

#9

nej okay. kan jeg godt se

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.