Hvordan ved jeg vandet er ok?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
JulieZJ — 26. oktober 2009, 21:10
Jeg har her på det sidste haft nogle problemer med nogle sygdomme i mit akvarie, og mine fisk er blevet flyttet til et midlertidigt, så det gamle kunne blive gjort helt rent.
Men her på det seneste er fiskene begyndt at dø, jeg troede det hjalp at få den flyttet til mere friskt vand, men det gør det ikke. Det er som om de dør langsomt - altså de får "døde" pletter, der spreder sig, og til sidst dør fisken. Nogen der kender til det?
Jeg var ude i min lokale butik idag, hvor han ville tage prøver af vandet, som var helt fine, men han mente ikke at prøverne kunne bruges fordi fiskene kun havde været i vandet i 2 dage. Men mine fisk dør jo stadig! Jeg læser flere steder at der er mange ting der skal passe - som jeg ikke kendte til - men vil gerne tjekke om det hele er okay.
Hvad gør jeg?
Jeg har altid haft min pumpe til at stå i overfladen så der kommer bobler, hvilket jeg troede man skulle, men det kan jeg se herinde at man ikke behøver? 😛 eller hvad? det larmer jo en hel del, så hvis det giver samme effekt at der ikke kommer bobler, og vandet bliver skudt ud "under vandet" så er det jo bedre.
Jesper Green — 26. oktober 2009, 21:29
Jeg har en mistanke om at han testede for Nitrit, men før det bliver målbart kan dine fisk dø af Ammoniak (ammonium) forgiftning.
Læs lige det her : http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?ID=Akvariekemi_for_dummies
MEGET vigtig info som kan redde fiskeliv.
Ammoniak kan stige helt vildt på et par dage:
http://freshaquarium.about.com/cs/disease/p/ammoniapoison.htm
Et symptom kan bla være sorte pletter, "ammonia burns". (billede).
Hvis det er det som er problemet, så skift 50% vand nu og 25% hver dag indtil vandet/fisk er ok.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.