Uden midter sprosse?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kviller — 20. november 2009, 22:52

Jeg har lige hentet mit nye brugte akvarium og er kommet hjem med det. Det første jeg har gjort er at flå toppen af det.



Jeg har set flere steder at folk fraråder at fjerne sprosserne og at de stabilisere, men samtidig er der jo flere akvarier uden denne sprosse i. Er der nogen der rent faktisk har oplevet at det er gået galt uden denne i? Jeg vil helst ikke have den, da der kommer skygger i akvariet med dem med den belysning jeg skal have.

Er det en dårlig idé at prøve at fylde det UDEN sprosserne?..

ole o — 20. november 2009, 22:57

Hov jeg skal lige læse hvad det er du spørger om 🙂

Rammerne gør ingenting, heller ikke i at alm. alu akvarium, så pil du dem da bare af, bare sørg for ikke at skade fugerne.

Kviller — 20. november 2009, 22:59

Jo, jeg har allerede fjernet begge to, der var jo en hel plastik ramme på omkring 8 cm i højden der var limet øverst på akvariet med samme to sprosser som ses under bunden.

Jeg prøver at smide vand i det i morgen og håber det holder. Mange tak 😉

ole o — 20. november 2009, 23:01

Forstod jeg alligevel rigtigt første gang 🙂 Altså tværstiverne, så brug mit første svar 😉

Kviller — 20. november 2009, 23:04

#2 Der er ingen rammer på akvariet, det har der aldrig været. Det så sådan ud: http://www.akvarieudstyr.dk/netshop/showProduct.asp?pid=37411 inden jeg skar det frit og havde så de to sprosser inde under låget, på samme måde som det ses i bunden af akvariet nu.

ole o — 20. november 2009, 23:06

#5 Tænkte på de sorte plastik-lister.

Men jeg ville roligt stole på at det vil holde som det ser ud på dit billede.

Kviller — 20. november 2009, 23:11

#6 De sorte plastik lister er bare sort silikone, det som toppen var limet fast med, som jeg bare ikke har fået fjernet endnu *rødmer* Tak for hjælpen.

stonny — 20. november 2009, 23:44

Jeg er overbevist om, at producenten ikke har isat sprosserne, hvis det ikke var nødvendigt. En producent tilføjer ikke et fordyrende objekt for sjovs skyld. Det kan da godt være det går godt i 999 ud af 1000 tilfælde, men det ville eddermame være ærgerligt at have det sidste.

Kviller — 20. november 2009, 23:57

#8 Jeg ved nemlig ikke om det er for stabilisering eller om det bare var for at lade lampe eller låg ligge på, jeg kender ikke de akvarier. De er jo lavet af plastik de sprosser og var helstøbt i plastik med den der top der var på akvariet.

jery — 21. november 2009, 01:12

På den model AquaEl er der ikke sprosser eller tværstivere - der er oprindeligt stabiliserende glaslister på hver eneste rude.

Billen — 21. november 2009, 06:19

Jeg ville ikk turde fylde vand i det akvarie indendøre - slet og ret...

Sprosserne er til for at holde frontruden på plads, da siliconefugerne i de hjørner hvor vinklen er "flad", ikke er særlig stærk. Der kommer jo et vis pres udaf i toppen, når vandet er fyldt i.

Men jeg kan godt se dit problem, da du ganske givet skal ha´ en HQI-lampe over, som vil gøre at sprosserne kaster skygger ned i akvariets interiøre.

Hvis ikk´ det er alt for bøvlet, skulle du prøve at fylde det op udendøre, eller i et kælder/vaskerum med et afløb i gulvet - så minimerer du følgerne af et eventuelt "udfald" af frontglasset - husk også at kikke efter hvor meget glasset buer udaf, hvis det lykkes dig at fylde det helt op.

Alternativt kunne du lime en 5 cm. glasstrimmel på hele vejen rundt i toppen med sort silicone. Det havde jeg selv på mit 8-kantede koralrevsakvarium. Jeg har desværre ikke et detaljefoto af glasstrimlen, men den ligger bag den sorte lærreds-tape-strimmel hele vejen rundt. Tykkelsen var 5-6 mm. og den var limet fladt på - derfor den sorte silicone, da det så dannede en sort "ramme" foroven.

Slammers5k — 21. november 2009, 06:36

Uden sprosser buger frontglasset ud, specielt på størrere akvarier, jeg vil mene det godt kan undværes i akvarier på under 100L. men kan helt sikkert ikke anbefales 😛

Min vens 130L buger 3mm længere ud end mit 130 med sprosser, han ka jo næsten spytte på hans frontglas og det bryder 😛

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.