Spørgsmål ang. overløb og sump
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Spalnew — 23. december 2009, 13:17
Og så vil jeg lige høre om det er nok med ferskvandskammer og så en skummer i sumpen til at starte med, og kan man evt. lave et gennemløbs kammer med nogle biobolde eller lignende?
AndersGS — 23. december 2009, 14:32
Hul 2: fx 32 mm tilgang til sump
Hul 3: fx 32 mm sikkerhedsrør/tilgang til sump.
Sikkerhedsrørets funktion er - ja, en sikkerhedsforanstaltning - hvis fx der kravler en snegl ned i tilgangsrøret og stopper det, så vil akvariet jo løbe over hvis ikke det var for det ekstra rør; sikkerhedsrøret.
Overløbet kan laves i plexiglas, men akvariesilikone binder ikke ret godt på plexiglas så holdbarheden er ikke så lang. Det er i øvrigt billigere at få det lavet i glas.
Det er rigtig fint med plads til skummer og et opfyldningskammer! Jeg ville dog droppe bioboldene til fordel for LS, pga den ringe effekt de har.
Spalnew — 23. december 2009, 14:52
Jeg ønsker alle en god jul 🙂
AndersGS — 23. december 2009, 15:16
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.