Hvilken alge har jeg?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jonas26 — 5. januar 2010, 18:20
Jeg har det her 54l akvarie som har lys 9 timer om dagen. Jeg har kæmpet med alger i langt tid og det kom ca. 4 måneder efter jeg startede op for ca. 1½år siden.
Efter alle de beskrivelser man finder rundt omkring, ville jeg mene det var brune alger. Jeg har en klump javamos som har nogle røde alger på, og det har jeg læst at brune alger godt kunne blive røde.
Jeg har prøvet at have skruet op for antal timer der skal være lys på, og det ender bare at glaset og nogle af mine planter bliver ramt af nogle grønne alger.
Nogle af mine planter har noget grønt på bladene, hvilket jeg så ville mene var grøn alger. Jeg er ikke sikker.
Hvad mener i det er, og hvad skal jeg gøre? Jeg vil helst ikke bruge kemikalier. Lige nu bruger(1 amano reje,2 red cherry rejer, en sugemalle og så nogle guppy der nipper til det en gang i mellem Jeg skifter 1/3 af vandet ca. hver 14. dag.
Bruger #936237 — 5. januar 2010, 18:29
http://www.google.dk/search?q=otocinclus+affinis&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:da:official&client=firefox-a
DLL — 5. januar 2010, 18:56
jeg ville sætte ind på følgene punkter i første omgang
planterne ud af potterne, så de har plads omkring rødderne. beskær eventuelt rødderne, men ikke for meget
lys 8-10 på samme tidspunkt hver dag
mikrogødning i små mængder
mindsk fodermængde til fiskene
held og lykke
jonas26 — 5. januar 2010, 19:13
Har i nogen anelse om, hvilken type alge det kunne være?? Det kunne være rart med den viden i kampen.
Anti-Pjerrot — 5. januar 2010, 19:44
Desuden mangler dine planter gødning.
Din hygrophila i potten mangler helt klart næring.
Jeg har sendt dig en pb
jonas26 — 5. januar 2010, 21:28
c sørensen — 5. januar 2010, 22:00
Ullits — 5. januar 2010, 22:21
jery — 5. januar 2010, 23:11
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.