Kejsertetra yngel

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nemato — 18. januar 2010, 16:50

hej AK.
her idag opdagede jeg så en lille kejsertetra unge. jeg blev ret overrasket da jeg ikke havde gjort noget for at fremprovokere denne yngel. ungen er omkring 1 cm. jeg tænkte på om det ville være bedst at fjerne den fra de andre fisk (kejsertetra, platy, kobberpansermaller) eller skal jeg bare lade den være? der er rigelig med skjulesteder men alligevel kunne den jo være uheldig, så jeg ville da lige spørge;)

flyvefisk — 18. januar 2010, 16:54

Da det åbenbart er en rigtig lille overlever du har, tror jeg ikke der sker noget ved at lade den gå. Da den er vokset op uden du har kendt til dens tilstedeværelse, og således ikke har kunnet give den optimalt yngelfoder, må den være imellem 4 og 8 uger gammel.

nemato — 18. januar 2010, 16:58

det er jeg glad for at høre, så lader jeg den bare være, tak

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.