Hvilken race?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

suspuss — 18. februar 2010, 10:14

Jeg har for et par dage siden fået et akvarie med tilhørende fisk - heraf 3 maller. Jeg kunne godt tænke mig at vide mere om dem, men jeg ved ikke, hvilken slags malle det er.

De er brune med med lyse aftegninger (lidt kamouflage-agtigt) - aftegningerne på finnerne er pletter og på kroppen ligner det streger. De har kort "skæg" (en lille udstikker på hver side) og måler 7 cm, 15 cm og18 cm i længden (målt, mens de sad på glasset). Omkring munden har de en masse hud - nærmest som en bred tragt/støvsuger.

Håber, at en eller anden kan fortælle mig det nøjagtige navn på dem ud fra beskrivelsen. 🙂

Dav — 18. februar 2010, 10:46

Kig dig omkring her: http://www.planetcatfish.com/catelog/numbers.php?mode=l&thumbs=16

Men tror du det er denne: http://akvariefisk.dk/species/show/?Name=Ancistrus_sp.

mobe31 — 18. februar 2010, 10:53

ellers så læg nogle billeder op så folk kan se dem;)

suspuss — 18. februar 2010, 11:59

Dav: Tak for link 🙂 Fandt det latinske navn : Pterygoplichtys Joselimaianus 😛 så kan det være, jeg kan finde info om den

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.