Kan man med fordel handle discus i Hamburg?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mtraesbo — 2. marts 2010, 16:11

Jeg kommer forbi Hamburg og overvejer om der er en god forretning med stort udvalg af discus? Og til fornuftige priser. Er der nogen, der har erfaring?

På forhånd tak.

Michael

langebæk — 2. marts 2010, 23:24

jeg tror ikke du finder bedre priser dernede end hos CC og hvad så når du kommer hjem og lad os sige 50% af dem er stået af på vej hjem i bilen, så er det penge lige ud af vinduet.

mtraesbo — 6. marts 2010, 22:17

Jeg var forbi Aquarium Tonndorf idag. Stor forretning, men meget rodet. Jeg vil tro, at de har alt i udstyr og så lidt til. Fiskene så ikke så pæne ud.

De havde flere sjove ideer: potteplanter hængende på kanten af akvariet f.eks. så almindelige stueplanter kunne sætte lange rødder nede i Amazonas akvarier.

Michael

Kludder — 6. marts 2010, 22:43

Hvis man skal handle i Tyskland skal det være hos Stendker, Men ved ikke om man kan købe der som privat.?
Der får du discus for pengene og kvaliteten er o top

Arne — 7. marts 2010, 09:08

Jeg har hente fisk i holland, så det er da ikke et problen at hente dem i hamburg .. 😎

brønderslev — 7. marts 2010, 09:31

Et helt andet element i snakken om at hente fisk i Tyskland, er jo muligheden for at gøre det til en hyggetur, med andre ligestillede fisketosser.

Selv om fiskene ikke nødvendigvis er billigere så er det jo altid spændende at se andre butikker end de sædvanlige.
'

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.