Krabber kun i vand?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Nicolas — 31. marts 2010, 16:22
Jeg er helt ny her, også hvad angår fisk og lign. 🙂
Ville spørge jer om:
1 - Der findes nogle krabbe arter, som ikke behøver at komme over vand, og hvilke?
2 - Kender i nogle fisk som er meget "holdbare", men alligevel rigtig flotte? (tænker på at de er lidt ligeglade med temperaturen og sådan).
Der er sikkert andre forum'er eller debatter omkring mine spørgsmål, men kunne ikke lige finde dem. Håber jeg hører fra jer.
Hilsen Nicolas. 😀
jery — 31. marts 2010, 16:24
Oscar — 31. marts 2010, 16:34
Der findes jo altid Malawi, i søen findes der en krabbe som er 100% undervandsdyr, mens fiskene er hamrende flotte og meget robuste, selvom der nu ikke er nogen fisk der er ligeglade med temperaturen... Krabben rører så vidt jeg ved kun fiskene hvis de er døde eller syge, og derved ikke kan flygte fra krabben.
Men hvor stort er dit akvarium?
Nicolas — 31. marts 2010, 18:08
Det er et 60L
Jeg har kun en sugemalle i øjeblikket. Og kunne godt tænke mig noget rigtig spændende 🙂
Slammers5k — 31. marts 2010, 20:49
Oscar — 31. marts 2010, 21:50
Okay, nu er det jo sådan så Malawikrabben og de andre fisk i søen kræver nogle lidt større akvarier, ca. 120 liter + til krabben, og 200 liter + til fiskene. Men krebs minder meget om krabber, og kan fint trives i 60 liter.
lilbow — 31. marts 2010, 23:26
mine sugemaller har haft det rigtigt svært, da de er blevet jagtet så snart de lagde sig på bunden, men efter jeg rykkede rundt på tingene og fik en rod til at stikke op over vandet, er der kommet lidt mere ro på da krabberne nu kan sidde deroppe og "sole" sig...🙂
vil faktisk ikke anbefale krabber overhovedet, da de er meget sky og agressive, og ikke nær så sjove som hos forhandleren... -men det er jo bare min erfaring... 😛
Slammers5k — 31. marts 2010, 23:47
De svømmer ikke bare frem, og tilbage, og frem, og tilbage.
Oscar — 1. april 2010, 00:22
Hvis fisk bare svømmede frem og tilbage - frem og tilbage, ville hobbyen ikke være så porpulær som den er idag. Krabben er jo ikke aggresiv hvis fiskene også er det, fx. sammen med en flok rov cichlider fra Malawi, så tror jeg sgu nok krabben vil holde sig for sig selv.
Brian C — 1. april 2010, 00:38
Der findes jo altid Malawi, i søen findes der en krabbe som er 100% undervandsdyr, mens fiskene er hamrende flotte og meget robuste, selvom der nu ikke er nogen fisk der er ligeglade med temperaturen... Krabben rører så vidt jeg ved kun fiskene hvis de er døde eller syge, og derved ikke kan flygte fra krabben.
Men hvor stort er dit akvarium?[/citat]
ja se, det er malawikrabben, og jeg for den sags skyld så ikke helt enig med dig i, ofte sidder den oppe under lampen over vandet, hvis ikke den er stukket af gennem et hul man lige har overset
desuden HAR jeg set den snuppe en helt frisk og spil levende mbuna, så jo de kan også finde på at tage raske fisk, at de så falder lidt af på den med tiden, er så en anden snak
vch — 1. april 2010, 00:52
Kig ikke så meget på alle luftboblerne det er pumpen som lige præcist skulle flippe ud da det var krabbefodring
Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.
Slammers5k — 1. april 2010, 01:00
Har dog set krabber og krebs slås med 30cm oscars selvom de var meget mindre, de kan nemt komme til at prikke øjnene ud på nogle fisk, har endda set min vens redclaw tage en 25cm labyrintfisk.
Man kan få meget mere aktivitet ud af sine skalddyr hvis man dæmper lyset lidt, min egen er ikke ude ret meget når jeg bare har et enkelt rør tændt, men lige så snart jeg tænder en 5watts sparepære kommer den væltende ud og begynder at grave.
Som andre skalddyr ejere kan bevidne, kan ens krabber og krebs stadig overraske en efter 2 år, de har så meget personlighed, humørsvingninger og forskellig adfærd at de er nogle små banditter.
vch — 1. april 2010, 01:04
Nicolas — 13. april 2010, 15:15
meget god viden.
Men hvad ville i så sige konklusionen er? - Er der nogle små skaldyr som passer til 60 liter akvarie? og/eller er der andre små fisk som jeg burde prøve i stedet for? 😀
Slammers5k — 13. april 2010, 16:46
men forsikre dig selv at det er en dværg art som kun bliver 8-10cm højest, nogle af de almindelige arter kan nemt blive 15-40cm.
muggen — 13. april 2010, 17:12
Nicolas — 14. april 2010, 11:50
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.