Dværgsugemalle vs. cherry reje til alger/ruder
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Lars C. — 10. april 2010, 16:57
Jeg har i mit andet bassin dværgsugemaller, og de er meget effektive. Det ser det ikke ud til ancitrus er, ud fra artsbeskrivelserne, i hvert fald ikke på blade m.m.
Derfor faldt min tanke på cherry rejer, da nogen herinde skrev de skulle være meget effektive til at rydde op samt tage alger på både rude og bund.
Men vil de også rengøre ruder eller er der kun den effektive dværgsugemalle - Otocinclus affinis
jery — 10. april 2010, 16:59
Hva' med at få optimeret balancen ml. vand, cirkulation, lys, gødning osv. for at minimere algerne?
Lars C. — 10. april 2010, 17:04
Men der er korrekt insdstillet Eheim pumpe (vandgennemstrømning målt), der gødes med universalgødning hver uge, som det er foreskrevet (Easy life produkter), men der sidder jo et rør der er godt for planterne i akvariet 🙂 det betyder jo også det er godt for algerne, men da det er et planteakvarie, så er det ikke en mulighed at skifte 😉 (Life Glo II)
Snegle har jeg ikke lyst til at ha' 🙂 Det skulle da lige være A. Helena, for at udrydde et par alm der går i bassinet, men er helt sikker på de ikke tager alger 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.