Fik 10 gløde tetraer ved et tilfælde=)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

alex4 — 11. april 2010, 18:38

Jeg skulle ud og købe nogle fisk til mit sydamerikanske 80 liters akvarie. Og jeg Skulle have 1 par sommerfugle cichlider, 3 oto'er og 5 pygmæ pansermaller, derudover havde jeg tænkt mig en flot tetra stime. I butikken falder jeg så for nogle små halv-vokse røde tetra'er, som ekspedienterne ikke kunne identificere. Men de ville have 50 kr. for 10 så jeg slog til =). Da jeg kom hjem fandt jeg så ud af at de 10 var glødetetra'er. Og mit spørgsmål er om der er nogle der har erfaring med denne fisk, specielt men henblik på yngleadfærd, og om man kan få dem til at yngle.

-jeg har kigget lidt her, men der står ikke om de er nemme at få til at yngle http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11292

DaTankBully — 11. april 2010, 19:16

Uha som alle andre små stime tetraer, er det svært at få dem til at yngle, det kræver blødt vand og knivskarpe værdier. For seriøse er erfarende akvarister, kan det lade sig gøre, for nybegynderen er missionen umulig.

alex4 — 11. april 2010, 20:04

ok mange tak=)

furius — 11. april 2010, 21:30

Desuden lægger Tetraer æg og de har det jo med at blive spist 😉

sblack — 7. oktober 2012, 10:35

en meget meget tyk tetra er den med æg eller bare overspist?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.