Tage billeder af fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kristian87 — 14. april 2010, 16:50

Hej med jer der ude.

Der må være nogen af jer der har erfaring med at tage billeder af jeres små kære..
Mit camera, en oldsag af et digital camera på 4.0 mpix fatter ikke at tage billeder, ellers os er det mig der er problemet.

Men hvilket camera skal man have, hvis man gerne vil kunne tage nogle fede billeder af sin fisk.?

Sådan i et pris leje på 2000 kr ca.

Nogen der kan hjælpe?

Kristian

jery — 14. april 2010, 17:03

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Gør det selv' til 'Siden - Akvarie Fotografering' af jery

jery — 14. april 2010, 17:03

Her finder du sikkert lidt inspiration:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/?ID=286

Kristian87 — 14. april 2010, 17:49

takker, sad ellers og kikkede og prøve at søge på det men fandt intet 😀

nordbakken — 14. april 2010, 21:38

her er et rigtig godt kamera og mega billigt, men du skal nok være hurtig?
http://www.guloggratis.dk/elektronik/kameraer/digitale-spejlrefleks-kameraer/canon/annonce/7609098

Kviller — 15. april 2010, 17:17

Jeg forstår ikke helt hvorfor man sælger et 350 fordi man har købt et 1000? Nu har jeg godt nok ikke fulgt så meget med i EOS siden at 350'eren udkom, men så vidt jeg husker, så er 1000'eren da dårligere end 350'eren eller husker jeg helt forkert?

Ikke for at stjæle tråden, men kan klart tilslutte mig at #5 er et godt kamera.

SofieLilje — 15. april 2010, 20:48

Jeg har et Canon EOS 400D. Har haft det i 3-4 år, og prisen dengang var 7-8000. 🙂 ved selvfølgelig ikke hvad det koster idag, men der er super!

KimJ — 16. april 2010, 09:33

#6
EOS1000D er den absolutte bund i Canon`s DSLR udvalg, hvor EOS350D er forløberen for den model der nu hedder EOS500D, så det vil være nærliggende at mene, at EOS350D er bedre. Der er dog 3 år til forskel på de to modeller, så det er langtfra usandsynligt at EOS1000D faktisk er bedre på en række punkter. Canon plejer ellers at være ret opmærksomme på "problemet" med at holde modellernes linjer i orden (lidt for opmærksomme vil nogen nok mene), men på et tidspunkt vil den teknologiske udvikling og konkurrencen fra andre mærker,jo gøre sig gældende.

Villads — 16. april 2010, 10:16

EOS 1000 har 10.1 mgpx hvor EOS 350 kun har 8 mgpx.

EOS 1000 har også livewiev, hvis det er noget man dyrker.
EOS 350 har en lille skærm som jeg ikke kan se uden briller på.
Hvis EOS 1000 har den samme type som EOS 400 er det en stor forbedring.

Måske er der forskel på antal af focuspunkter,men til akvariefoto er det ligegyldigt. EOS 1000 har 7
EOS 1000 har selvrensende censor. Er det lige så smart som det lyder?
EOS 1000 bruger SD-/SDHC-kortholder hvor EOS 350 bruger CF. Hvad er smartest?

Når alt dette er sagt vil EOS 350 til 1100.-kr stadig være et godt sted at starte.
Husk at alt ekstra udstyr du køber også passer på de nye modeller.

EOS 350 er nummeret før EOS 400 som er efterfulgt af EOS 450,EOS 500 og EOS 550. De sidste to kan optage video i HD.

Proplayer — 16. april 2010, 18:22

jeg har et EOS1000Dog jeg er MEGETtilfreds!

stig t — 16. april 2010, 21:50

Tror egentlig <kristian spurgte hvilket kamera han burde købe, nu endte vi igen i den eviendelige diskution om modeller.
Min holdning er at langt de fleste kameraer kan tage gode billeder. Problemet med de ældre digitalkameraer var den lange tid fra man trykkede på knappen til billedet var taget. Det er ikke længere et problem med de nye.

Men det er vigtigt ved akvarie fotografering at kunne montere en ekstern blitz så man kan få den rette vinkel i forhold til spejling i glasset og en ordentlig lukke tid.

Så start med at købe en god blitz.😉

Villads — 17. april 2010, 06:19

Vi kan ikke fortælle manden hvad han skal købe.
Kun hvad de forskellige modeller egner sig til o.s.v.

Kristian "bør" naturligvis købe topmodellen fra Nikon eller Canon. 😎 😉 😀

Ahrr Stig - en blitz uden kamera er sgu for kedeligt.
Jeg er iøvrigt med på at det første ekstra udstyr skal være en god kraftig blitz.

Mr.Frog — 17. april 2010, 11:00

Sikke en masse man kan få for 2000.- 😀

Kristian87 — 18. april 2010, 22:39

Jamen det er jo skønt at komme hjem efter en weekend på farten og se alle disse svar. 🙂

#9 du fortalte mig endelig alt hvad jeg havde behov for at vide, super tak til dig.. overvejede nemlig at investere i et EOS1000D, men tror jeg vil prøve at se om jeg kan finde en 350 på dba eller ligende, for er ikke nogen haj som fotograf så ku være fint nok at undgå at bruge 3000 på et kamera hvis jeg ku få det lidt billiger brugt, men har ikke kunne finde nogle EOS1000D brugt.

Jeg har en del at arbejde videre med og takker mange gange til alle der har kommet med indputs.

Kristian

Villads — 19. april 2010, 07:02

Held og lykke med det Kristian og husk at du skal finde den indstilling hvor du bruger det midterste focuspunkt til akvariefisk.
Fang fiskens øje i den røde prik i centrum og tryk af. Så er chancen for et skarpt fiskefoto stor.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.