Ny sten til Sarcophyton sp.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

siri — 9. maj 2010, 20:48

Vi har lige købt en rigtig fin Sarcophyton sp., vurderer at flytte den over på en af de eksisterende sten i akvariet, hvordan fjerner jeg den fra den sten den sidder på? Skal jeg skære "stammen" over?

AndersGS — 10. maj 2010, 22:03

Det kan du i hvert fald sagtens..

Det nemmeste er næsten at finde et passende hul hvor "stammen" kan stilles ned i, så vokser den fast i løbet af en uge.

Husk ikke at smide den gamle sten ud hvor resterne af Sarcophyton'en sidder på, da dette hurtigt vil vokse videre og skabe en ny koral.

siri — 11. maj 2010, 08:30

Tak 🙂

Stockholm Saltvand — 12. maj 2010, 11:51

En fin læderkoral til klovnefisk, det tager dog lidt tid før Sarcophyton finder sig i fiskene mine klovne elsker den...

siri — 13. maj 2010, 09:49

# ja den er købt til formålet og de opholder sig allerede meget omkring den 🙂 Blev overrasket over hvor meget den folder sig sammen om natten!

Stockholm Saltvand — 14. maj 2010, 00:04

NB er at den kan blive +50 cm i diameter.... så noble rgtig store på Palma Aquarium...

siri — 14. maj 2010, 11:27

Købte den hos DecOcean på deres store udsalg i lørdags. De havde også nogle der var rigtig store, men jeg kan godt trimme den lidt hvis den bliver for stor, ikke?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.