hvepse/gedehams

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

K-_Christensen — 2. juni 2010, 07:53

ja så behøver de heller ikke blive større , hyggelig fætter at vågne op til , især når den går tur på dynen 😀

jery — 2. juni 2010, 08:18

Det er nok en hun, der er ude for at finde et nyt sted at stifte bo.

K-_Christensen — 2. juni 2010, 08:27

helt sikkert men det kan gøre udenfor ikke på min dyne 😀

jery — 2. juni 2010, 08:56

Trøst dig - det kunne være værre:
http://www.dpil.dk/dpil2005/HTML/stgedehams.htm

K-_Christensen — 2. juni 2010, 09:21

værre ? kig bedre på billedet det er den store jeg har fanget 😀

jery — 2. juni 2010, 09:45

#5: nej, det er da bare en almindelig hun.

K-_Christensen — 2. juni 2010, 10:09



så kig her og læs den den link du selv satte på så kan du se det ikke bare er den alm lille gedehamse men den store

jery — 2. juni 2010, 10:30

#7: er det ikke en rød gedehams?

brib — 2. juni 2010, 11:51

Om det er : Stor-lille - rød - grøn - gul - blå Gedehams ved jeg ikke .

Men jeg ved at jeg mindst en gang om året i gennemsnit bliver stukket af en af de sat***** Og hvergang hæver stikstedet vildt og uhæmmet op . Så hvis der er nogle der ser en mand på 52 danse Lambada, så er det bare mig der er ved at forsvare mig mod de gulstribede der :-)

toevez — 2. juni 2010, 23:47

Jeg blev faktisk for tre år siden stukket/fanget i en sværm af de store gedehamse da jeg var ude og løbe i skoven. De havde bygget en hule nede i jorden under stien og blev provokeret af min trampen.
Jeg havde heldigvis en tyk trøje på så de 5 stik jeg fik på ryggen var ikke så kraftige, men jeg har stadig et ar på mit højre håndled hvor jeg blev stukket ret så kraftigt, og faktisk var det meste af oversiden af min underarm og hele håndryggen hævet i en uges tid derefter... Jeg har en statistik lidt magen til brib, jeg bliver altid stukket mindst en gang om året, og er faktisk allerede blevet stukket to gange af bier i år, et på benet og et på min højre fod :O

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.