Hvide områder på vores slørhaler!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

gulev3 — 14. juni 2010, 11:39

Min kæreste og jeg har 3 slørhaler i en bowle. 2 af dem har i ca. 2 uger haft nogle hvide områder på ca. 5-8 mm, midt på kroppen ved rygfinden, begge sider. Deres rygfinder er også trukket helt sammen. Den ene er næsten hele tiden ved overfladen, den anden meget af tiden.

Ved nogen noget om dette?

På forhånd tak.

Anders.

Midtjylland — 14. juni 2010, 11:40

Kan du tage nogle billeder af fiskene og lægge dem ind? Så er det nemmere for folk at komme med en diagnose.

Vh.
Paw

maler1 — 14. juni 2010, 11:41

# 1 slørhaler ska have mindst 200 liter at svømme i

Midtjylland — 14. juni 2010, 11:45

# 3

Lad os holde os til det trådstarter spørger om.

Perrep — 14. juni 2010, 12:18

#4

Da problemet sikkert kan spores tilbage til akvariets størrelse, er det ret relevant det han siger. Og da det generelt er et kæmpe problem at man har slørhaler i bowler er det noget der skal slås ned på hvergang man ser et tilfælde imo.
Slørhaler skal have de 200l ellers er der konsekvenser, tit fatale.

maler1 — 14. juni 2010, 12:24

# 5 tak:) jeg tror dog at # 1 er en troll, profil oprettet idag og 7 minutter senere et indlæg om slørhaler m/sygdom, hhmm*skeptisk*

Perrep — 14. juni 2010, 12:28

#6 lulz 😀 havde jeg sgu ikke lige kigget på 😀

Bruger #981127 — 14. juni 2010, 12:36

Tror nu nok at # 1 kan være god nok. Hvis jeg havde et så alvorligt problem, så ville jeg da nok også oprette mig en profil på en side, hvor der er mulighed for at folk kunne svare på spørgsmålet. Og ud fra symptomerne lyder det jo lidt som en hastesag. Men ja, mit bud ville også være størrelsen på deres hjem. At smide slørhaler i en bowle, svarer til at man selv bliver smidt ind i et klædeskab, uden muligheder for at kunne komme ud.

Oscar — 14. juni 2010, 12:48

#8

Hmmm, og så 3 slørhaler endda. Du kan godt se hvor jeg vil hen ikke? 😉

Midtjylland — 14. juni 2010, 12:48

# 5, # 6

Jeg synes bare det er vigtigt, at nye brugere ikke bliver skræmt væk før de har fået hjælp. Man kan heller ikke konkludere, at en ny bruger er en troll, fordi de første indlæg er om syge guldfisk, da syge fisk tit er grunden til at folk melder sig til akvariesiden.

Så, jeg håber Anders vender tilbage med nogle billeder, så den kan tages derfra. 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.