HJÆLP KAMP FISK

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nanak — 20. juli 2010, 15:13

jeg har lige fået 1 kamp fisk han og tre hunner, 5 perleguramier og nogle neonfisk er der noget jeg skal være bange for 😛

Lilli — 20. juli 2010, 15:18

Uden et akvarie er de lidt svære at holde liv i... 🙂

Sølz — 20. juli 2010, 15:25

du skal være obs på, om dine kampfisk begynder at angribe de andre fisk.
MEN....................det er altså vanskeligt at kommentere på dit spørgsmål uden en viden om dit akvarie størrelse? antal andre fisk? beplantning? o.s.v.

nanak — 20. juli 2010, 16:12

okay det er 150-200L og der er mange planter og sten til at gemme sig i 😀

Kiratite — 20. juli 2010, 16:19

du skal lige bruge nogle dage på at holde øje med kampfisken. hvis han har et mildt temperament så kan han sagtens komme godt ud af det med de andre fisk. men nogle kan godt være efter de andre fisk men bare de har planter og huler nok at gemme sig under så plejer det nu at gå 🙂

husk at læse op på hvad du skal gøre hvis de yngler kamfisken og en af hunnerne 🙂

perleguramier og stime fiskene burde ikke blive et problem 🙂 perleguramier er oftest meget fredelige fisk 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.