Arts-identifikation - hjælp søges
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Sølz — 3. august 2010, 19:44
Han var dog ikke helt sikker, men mente dog , at det var Multier.
Jeg var skeptisk, da hannen så meget mørk ud, men som forventeligt ønskede parret ikke at komme ud af sneglehuset, men jeg var i foreningen.
Jeg tog dog sneglehuset med hjem, da jeg godt kunne placere dem sammen med mine egne Multier. Sneglehuset blev placeret i et lille akvarium midlertidigt indtil de kom frem således, at det kunne blive muligt at artsidentificerede fiskene
Hannen viste sig adskillige gange ganske kortvarigt lige uden for sneglehuset i aftes - hunnen så jeg kun lige snuden af, da hannen hele tiden genner hende ind i sneglehuset. Og en ting er helt sikkert - det er ikke et Multifasciatus par. Jeg har så "pløjet" mig gennem div. ciclide beskrivelser på denne side, men har ikke fundet, der ligner disse her.
I dag har jeg fået parret ud af deres sneglehus ved at brække det i små bidder, så jeg kunne få set fiskene ordentligt - og få lagt et par billeder ud til ciclideeksperterne på denne side. Jeg er jo nødt til at finde ud af, hvilken fiskeart jeg har fået med hjem for at kunne tage stilling til, om det er nogle fisk, som jeg kan/vil beholde.
Begge er ensfarvede uden antydning af aftegninger i en mellembrun nuance - hannen har også noget, der ligner en lille mørk plet ved finnerne bag hovedet. Hannen er ca. 6-7 cm. lang og ca. 2½ cm. på det højeste sted. Hannen har også 2 små (spidse) tænder i både over- og undermund. Hunnen er tydeligt mindre, men ligner ellers hannen.
Efter jeg har fået dem ud af akvariet har jeg taget disse billeder:
Her ses parret sammen:
Her er hunnen for sig selv:
- og her er hannen for sig selv
Er der nogen, der har et godt bud;)
Nørgård — 3. august 2010, 20:02
Er ret sikker på den er en Lamprologus brevis. Har ikke selv haft den, men har set den flere gange før. Rimelig almindelig.
http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=14260
Mvh. Michael
FinnB — 3. august 2010, 20:25
http://www.fmueller.com/home/aquaristic/240g/fish/brevis/
Den ligner vist meget godt
Sølz — 3. august 2010, 20:52
Jeg tror sørme I har ret. Især et nærbillede af en han i #3´s link har overbevistr mig om, at I har ret.
JAmen så skal jeg jo til at overveje, hvordan jeg kan lave plads til dette par.😛
Tak for hjælpen:D
Kasper — 3. august 2010, 21:40
Jeg har aldrig haft en fisk som har bidt så meget i hånden og armen som en brevis 🙂
Den gik helt amok når jeg rensede akvariet... 😀
Sølz — 3. august 2010, 23:20
#5: jeg er spændt på om jeg bliver bidt - og hvordan det føles i sammenligning med de bid, som Ocellatusserne giver:)
Kasper — 4. august 2010, 08:25
kaptajnk — 4. august 2010, 13:36
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.