Kønsbestem denne betta mahachai ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Nyxen — 26. august 2010, 21:29

Hej alle !

Som overskriften siger, nogen der tør prøve at kønsbestemme "ham" her?

Han må være en 5-6 måneder efterhånden cirka +/-.. Så han er ikke så gammel.. Han er fra John af, og er opvokset i et akvarie hvor par og yngel "passede sig selv" derfor ikke helt at aldersbestemme, men cirka..
Jeg gætter på han er en ham.. Men det er omvendt min første kampfisk, og så oven i købet lige en vildform, så kan nogen af jer med lidt mere forstand af- eller bekræfte? :-)

Jeg beklager billederne ikke ligefrem er særlig gode, men vi var ikke helt enige om at Fister skulle være model.. 😎 😛




Fuldstændig overdrevet blitz, men det giver lidt indtryk af farverne..








Fortsat god aften. 😉


- Selma

mobe31 — 26. august 2010, 21:35

her er et lidt dårligt billede af en hun, http://www.ibcbettas.org/smp/images/mahachai/Mahachai_Female2.jpg

jeg tror din er en han

Nyxen — 26. august 2010, 21:41

Hold da op, han ligner ellers godt nok helt vildt den på billedet.. men kunne måske godt ligne han fik/har noget mere farve. Håber han er en han..

mobe31 — 26. august 2010, 21:43

ja det kan også være det er en hun, men det var det med farvene jeg faldt over......

jeg har selv 2.1 betta simplex, super flot og nysgerrig fisk.

Nyxen — 26. august 2010, 21:49

Ja det er nogle vildt fascinerende fisk - selv er jeg givet efter for kampfisk har "personlighed" - jeg var nok lidt skeptisk, men efter at blive den stolte ejer af en mahachai er jeg slet ikke i tvivl - han er en meget klog fisk. ;-)

Jeg ville bare ønske jeg snart kunne finde en lille kæreste til ham/hende.. Husk mig endelig, hvis du falder over nogen der har en mahachai for meget..

mobe31 — 26. august 2010, 21:52

hmm hvad med der hvor du fik dem fra til at starte med? har han ikke flere du kunne erhverve?

jeg kæmpe selv en kamp for at få lidt flere betta simplex. de 3 jeg har fik jeg hjem fra odense og er lige pt. i gang med at arrangere nogle hjem fra jylland

Nyxen — 26. august 2010, 21:59

Det er John Flyvefisk herinde fra - han har desværre ikke flere "ledige" - endnu i hvert fald. Jeg fik oprindeligt to, men den lille af dem, overlevede kun 4 dage efter ankomst - den kæmpede ellers bravt - simpelthen så ærgeligt. *skeptisk* 😐

Han prøvede ellers at få parret til at lege i et andet mere kontrolleret akvarie efter de to unge her var blevet fisket fra det "naturlige" akvarie de alle fire havde levet i indtil, men det lykkedes vidst ikke, som de kom vidst tilbage og fik lov at forsøge på naturlig vis igen - men det kan tage lang tid jo, især med så få der overlever på den måde, så derfor det var fint hvis andre gad holde øje også - der dukker vel nogen op et eller andet sted på et tidspunkt 🙂

Det lyder spændende ellers - det er en anden fisk jeg godt kunne tænke mig at have engang - er blevet let bidt af de vilde kampfisk..

Nyxen — 26. august 2010, 21:59

Der skulle stå LIDT bidt.. Jeg er lidt overtræt..

jacob — 26. august 2010, 22:01

Jeg laver nogen i morgen 🙂

Nyxen — 26. august 2010, 22:02

Mahachai eller simplex?!?! :-O

mobe31 — 26. august 2010, 22:11

# 7 det er også "flyvefisk" jeg har snakket med ang. simplex. jeg har altid været til cichlider, men efter jeg har stiftet bekendtskab med betta simplex er jeg blevet mere hooked på at prøve kræfter med nogle flere labyrintfisk. jeg overvejer om jeg en dag skal prøve "paradisfisk"

jacob — 26. august 2010, 22:11

Mahachai 🙂 Gider ikke simplex...

Nyxen — 26. august 2010, 22:13

Argh Jacob !! Du kunne meget vel gå hen og blive min helt så!! - vil du ikke nok holde mig lidt opdateret med hvordan det går, og resevere et par stykker til mig? 😛 Eller bare en i hvert fald, men på 60 liter kunne der vel godt gå mere end to mahachai. Hvis der altså kommer unger ud af det overhovedet. 😉

Mobe31: Det er noget farligt noget at begynde på - det smitter og muterer! 😉

mobe31 — 26. august 2010, 22:14

# 12 jeg aftager gerne et par stykker eller 3 hvis det lykkes ;-)😀

Nyxen — 26. august 2010, 22:14

Grrr... **Reservere.. Jeg kan altså normalt godt stave. *doh*

Nyxen — 26. august 2010, 22:14

Nej Mobe, shut up !! 😛 Det er mine ! 😀 😀 😀 😀

mobe31 — 26. august 2010, 22:15

# 13 [citat]
Mobe31: Det er noget farligt noget at begynde på - det smitter og muterer! 😉 [/citat]

ja er det ikke dejligt 😛

mobe31 — 26. august 2010, 22:16

# 16 🙁

Nyxen — 26. august 2010, 22:20

Fwihi - tag en tudekiks. 😉 - Nej just kidding. Jeg kan godt dele.. 😛 .............. Måske.
Jacob du må hellere få lavet nok unger ! 😉

jacob — 26. august 2010, 22:43

Skal gøre mit bedste 🙂

mobe31 — 26. august 2010, 22:47

# 20 vi venter stadig 😀:D:D

omega2oo5 — 26. august 2010, 22:59

Det er godt nok længe siden at jeg rigtig har set mine ude, fantastiske fisk ellers. Jeg har 1 han og 2 hunner som hygger sig et akvarium med rigtig mange javabregner og huler i form af rødder som er stablet. Dette giver jo en masse naturlige gemmesteder, hvilket jo er perfekt for Betta sp. Mahachai .. men mindre perfekt for akvaristen som holder dem. Ser dem dog hver dag til fodring, hvor de stille og roligt glider ud fra gemmestederne for at få lidt mad.

Dog skal jeg nok ikke forvente naturligt fremkomne unger i lige det akvarium, med 10 sulte Dania margaritatus som livligt svømmer rundt i hele akvariet efter potentielle fødekilder 🙂

Karsten Kiebel, PandaPlus, har dem vidst også ... men er vidst også igang med større ombygning af hans akvariekælder. Så han har nok heller ikke alverden til salg for tiden.

Nyxen — 27. august 2010, 08:27

#20 og #21; Hahahahahaha, ja tik tak, tik tak, sker der snart nåååååeeeed? 😛 😛 😛 - Nej, held og lykke med det - vi vil gerne se nogle billeder iøvrigt? 🙂

Iøvrigt Jacob, nu har du selv jo mahachai, tør du komme med et bud på hvad min nuværende er af køn?


Omega2oo5: Ja de er så ! Helt vildt fascinerende. Tja, min drukner også snart i planter og dekoration, og han er helt klart "kongen af skibsvraget" (hvis de 5 lyrehale molly unger der er hans selskab indtil han får en kæreste bevæger sig derind "hyrder" han dem rundt, for de må kun være på bestemte pladser, med ham tronende i midten. Overholder de ikke det, er det ud. 😛 Og slugemallen må kun støvsuge loftet 😎 ) men synes nu han er utroligt meget fremme alligevel - jeg kan sværge på han holder øje med mig meget af tiden - han sniger sig rundt i akvariet så han er i den vinkel så han kan se os der er i rummet.. Kigger vi så på ham drejer han øjnene op og kigger på planterne i overfladen 😎 - jeg lyver ikke, tror han er en meget klog fisk ! 😉

Ja Karsten har jeg efterhånden hørt om et par steder, men har prøvet at få fat på ham de sidste 3-4 måneder nu - både på mail, akvarieviden.dk osv - uden held desværre. 😐

Men hey, du har dem også, tør du ligeledes komme med et bud på kønnet af min ?

Nyxen — 27. august 2010, 08:28

Forresten Omega, jeg synes du skulle fjerne dania, og lave nogle unger til Mobe og jeg. 😛 😎

omega2oo5 — 27. august 2010, 10:10

Det er godt nok lidt svært at se hvad køn den er, for jeg synes næsten at jeg kan se et æggerør på undersiden af dem. Men det er godt nok svært at se når den ikke er det mindste farvet ud (de mister iøvrigt også hurtigt deres farve når man prøver at tage billeder).

Men du kan nok selv se det bedre, hunnerne har jo det før nævnte æggerør og på Mahachai er det rigtig nemt at spotte. Det kan ses som et lille hvidt rør/bule bag de forreste finner.

Nu siger du iøvrigt at din holder øje med dig, jeg er ret sikker på at mine følger med i alt hvad jeg laver. Mine er nemlig meget mørke og falder i et med omgivelserne, hannen er ikke helt i yngledragt men er næsten sort og hans finner er markant mere farvede end hunnernes 🙂

Men jeg har bare ikke plads til at yngle på dem lige for tiden og de lever jo ikke super længe, så jeg når det nok heller ikke.

jacob — 31. august 2010, 15:35

Søndag : Lav yngleakvariet klar, 1/3 hanevand og 2/3 regnvand, temp ca 25 grader. Godt med planter i overfladen. Tilsæt 1,1 Betta mahachai

Mandag : Hannen jagter med hunnen

Tirsdag : Skumrede med æg

Hvor svært kan det være ?

Nyxen — 31. august 2010, 16:38

Ej hvor er du da bare fantastisk.. Simpelthen for sejt !

Du må endelig sige til når de klækker.. Vi vil jo iøvrigt stadig gerne se billeder/beviser ! 🙂

mobe31 — 31. august 2010, 16:55

# 26 😎

Bruger #687873 — 31. august 2010, 17:11

#26 Nemlig 🙂

jacob — 31. august 2010, 19:51

Det er første gang jeg har prøvet at sætte mine mahachai til leg. Den skulle være ret nem, så derfor min optimistiske udmelding i # 20, Skumreden er ganske lille og lidt sjusket. Men derfor kan nu godt være mange æg.

Jeg har forrygende succes med at få fisk til at lægge æg i disse dage, så satte lige et par arter mere til leg i dag 🙂

jacob — 1. september 2010, 16:50

Så er de første æg klækket.

Bruger #687873 — 1. september 2010, 17:08

#30 det er den - ret nem, altså 🙂 Hold os endelig opdateret på din succes!

NDR — 1. september 2010, 17:31

Selma, jeg må sige at dine ord har boret sig dybt ind i folk.. dagen efter er der yngel:D:D Dejligt.. jeg håber de bliver gode dem Jacob har lavet.. og ja. hold ham til ilden med informationer og billeder.:🙂

Nyxen — 2. september 2010, 10:58

Ihhh ! 😀
Hvor er det spændende ! 😉 Jacob få så taget nogle billeder af de unger ! 😛

Nicki: Ja, Haha, I got the power !! ;D Nej just kidding, men det er da for fedt. 😀

jacob — 6. september 2010, 10:22

Ungerne er nu fritsvømmende. Jeg har kun set nogle ganske få stykker, men eftersom de er ret små er der nok flere end man lige umiddelbart tror 🙂

mobe31 — 6. september 2010, 13:37

# 35 jeg glæder mig allerede:D

Nyxen — 8. september 2010, 10:06

Wee 😀 !

jacob — 11. september 2010, 18:11

En lille update, selvom der ikke er sket så meget...Har set ca 10 unger, men der kan nu sagtens være flere. De gemmer sig nemlig utrolig godt. Dem jeg har set, ser ud til at spise godt.

Nyxen — 13. september 2010, 09:13

Fedt ! Vi venter (u)tålmodigt ! ;-)

jacob — 13. september 2010, 09:56

På ? 🙂

mobe31 — 13. september 2010, 14:00

# 40 På at det bliver jul*santa*

Nyxen — 13. september 2010, 16:22

Hehe på de bliver voksne og vil flytte hjemmefra. 😛

#41 - Hahahaha

jacob — 13. oktober 2010, 17:05

De største unger nu ca 2 cm 🙂

Nyxen — 1. november 2010, 20:03

Sorry jeg har været væk et stykke tid. Har haft lidt travlt, nyt arbejde, undervisning osv.

Anyways, hvordan har baby krigerne det? 😀

Hvor mange er der? 🙂 Og hvor store er de efterhånden? Må vi snart se nogle billeder? 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.