Hjælp mine fisk dør!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mr.P — 8. september 2010, 14:32

Hej
Jeg er nybegynder indenfor akvarier og har brug for noget hjælp.

Jeg overtog et akvarie fra en der ikke ville have det mere.
det er et 200 liters med et par plastik planter 4 lava sten blandet bund sten og en stor død koral.
fluval 4plus samt varme legme

da det har stået i mange mange mdr med døde fisk minus de 2 stakkels suge maller der stadigvæk levede, har vi haft alt splittet ad og skuret og renset under varmt vand, købt nyt filter til pumpen osv
doseret noget Aquasafe fra tetra i den rigtige mængde og hælt i det færdige akvarie.

efter dette kørte akvariet i cirka 14 dage før vi købte lidt blandet fisk til det
2 slørhaler
2 sværdragere
2 ballon mollyer
2 prikkede som jeg ikke kan huske hvad hedder
2 kampfisk
alle fisk købte vi som han/hun altså en af hver.

efter en lille uges tid, lå vores kamphan pludselig død uden nogle tegn på noget,
så et par dage efter døde kamp hunnen, uden tegn på noget?

Jeg var så oppe i butikken hvor jeg de gav mig nogle nye, denne gang en ny kamphan ingen kamp hun, men til gengæld 15 guppyer.

Der har så været de følgende dage hvor jeg har mistet 6 guppyer samt den hun prikkede, alle med skamferet finner
og samtidig med det en vores han kamp fisk flosset i halen nu og virker som om han er ved at dø, han gemmer sig i hjørnerne eller under nogle af tingene, han gider heller ikke at spise...så frygter lidt han dør her snart:(

Jeg har med et par måle sticks fra forhandleren målt det for forskellige gifte mv, men det eneste som umiddelbart skulle være galt var at PH værdien var alt for høj, sticken blev helt rød i dette målefeldt.
så fik jeg noget "salt lignede noget som blev doseret for mig så det passede til 200 liter, dette blev hældt i, men ph værdien er stadig for højt efter et par dage.

Hvad kan det være for en fisk der bider halen af min kamphan?
hverken mine guppyer eller slørhaler eller den prikkede eller sværdrageren har jeg mistænkt for dette
men måske mine ballon guppyer er nogle banditter *skeptisk* ?

Kan der være sygdomme i akvariet uden at den der stick kan måle det, tænker på
om de ting der var med som dekoration kan være "forpestet" af alle de døde fisk der har været i det?

har sidder og læst og læst her i forummet og søgt efter svar, men er ikke rigtig kommet vidre, så
håber at nogle af jer eksperter herinde på forummet kan hjælpe mig lidt på vej så ikke resten
af mine fisk dør fra mig.

Bruger #593897 — 8. september 2010, 15:15

Det kunne måske være finneråd? Prøv at se her: http://www.akvariefisk.dk/sygdomme/?sygdom=14
De prikkede fisk er forhåbentlig ikke kuglefisk? Kuglefisk elsker at nappe i andre fisks finner.

Mr.P — 8. september 2010, 15:37

[citat]Det kunne måske være finneråd? Prøv at se her: http://www.akvariefisk.dk/sygdomme/?sygdom=14
De prikkede fisk er forhåbentlig ikke kuglefisk? Kuglefisk elsker at nappe i andre fisks finner.[/citat]


Det er ikke kuglefisk, den prikkede/plettet jeg har tilbage...prøver at tage et billede af den.

Finneråd hmm ja det ved jeg så ikke, for det er svært at se forskel på om halen er nappet af en anden fisk eller om det er det såkaldte finneråd.... er der andre muligheder for at se om det skulle være tilfældet? det er kun nogle af mine guppyer der plasker rundt med flosset haler p.t
ja og så lige min kampfisk der ser lidt slidt/flosset ud i finnerne

Mr.P — 8. september 2010, 15:49

Mr.P — 8. september 2010, 15:50

og så lige et par billeder af min kamp han som bare ligger og gemmer sig:(

MaikenP — 8. september 2010, 15:52

den der er en Sejlfinne molly, art dalmatiner..:-) og har selv disse og må indrømme at jeg aldrig kunne finde på at sætte sånne en sammen med en kampfisk, da begge arter gerne ville "bestemme"

Mr.P — 8. september 2010, 16:01

De ting som jeg fik med til akvariet.
Det er det i en gule flaske som jeg har hældt i da vi skiftede vand for en uge siden, i korrekt dosering.
De 2 pakker har jeg ikke brugt, da jeg ikke rigtig kender til det, men det fra jbl er det noget imod finneråd evt?

Mr.P — 8. september 2010, 16:04

Jeg har ikke en bjælde forstand på hvad der kan gå sammen, så jeg spurgte mig til råds
hos dyrehandleren som skulle have helt tjek på det*skeptisk*
hvilke fisk der kunne gå sammen og var egnet til "nybegyndere.

Hunnen som så er en sejlfinne molly er død, hele halefinnen var helt væk den ene morgen?

MaikenP — 8. september 2010, 16:22

du kan se om det er finneråd, se link
http://www.tossehuset.dk/images/koi/sygdom_bakterie/finrot%205.jpg

krils — 8. september 2010, 16:43

Jeg har også fået at vide at guppier og kampfisk ikke altid er en særlig god ide da kampfisken kan se hannerne som fjender og de derfor slås og bider i hinandens finner

Mr.P — 8. september 2010, 16:50

Prøvede lige at tage et par billeder af vores kamphan, og som i kan se se finnerne ikke særlige flotte ud længere:(

MaikenP — 8. september 2010, 17:08

Nej han er ikke flot, mensynes ikke det linger finneråd. den ser bare gammel og træt ud..
Havede du skiftet vand?, og hvormange alm planter har du i?,

Bruger #593897 — 8. september 2010, 17:18

Hmm, det er svært at vurdere ud fra billederne. Har du målt indholdet at nitrit i vandet?

Mr.P — 8. september 2010, 17:49

Jeg har prøvet med sådan en stick som i kan se på billedet øverst, der skulle ikke være nitrit i vandet.... kun at ph værdien ifølge sticken og dyreforhandleren er for højt som jeg også skrev.

Jeg skiftede vand efter vi gjorde bunden rent for et par dagen siden, 50% af vandet blev skiftet samtidig med at der kom nyt filter i fluval pumpen.

Med hensyn til planter, har vi kun 3 grimme plastic planter, men de ryger ud ligeså snart vi finder en forhandler der får nogle pæne planter hjem!

Bruger #593897 — 8. september 2010, 17:59

Hvis du har skiftet alt filtermaterialet ud, fungerer den biologiske filtrering ikke, eftersom de nedbrydningsbakterier, der lever i filteret, er røget ud. Der vil så ophobe sig affaldsstoffer i vandet... 🙁

Mr.P — 8. september 2010, 18:02

hmm ok 😮
Hvad gør jeg så og hvor lang tid går der før at sådan et filter så igen fungerer ?

Bruger #593897 — 8. september 2010, 18:09

Det du kan gøre nu er at skifte ca. 40-50% af vandet nu og herefter ca. 25% enten hver dag eller hver anden dag (alt afhængig af hvor forurenet vandet er) indtil vandet igen er OK. Du bør nok købe en dråbe-test til at måle indholdet af nitrit - strips er meget upræcise. Hvis du tester vandet med en dråbe-test og skriver resultatet her er det nemmere at vejlede mere præcist.

MaikenP — 8. september 2010, 18:12

min 7 dage..

og så er det efter min erfaring også vigtigt med planter i akvariet... du skal jo have mellem 10 og 20 planter i et 200L, så får du og et meget bedre vand miljø.. og gladere fisk.. plastic gør ikke noget for fiskene....

Mr.P — 8. september 2010, 19:41

Men tænker lidt på om så ikke også de andre fisk ville vende bugen i vejret, hvis der er for højt Nitrat niveau i vandet??

Mr.P — 8. september 2010, 19:44

Og hvad med de der piller jeg har ( billedet øverst )
dem fra JBL der skulle hjælpe imod sygdomme og infektioner i akvariet, er der nogle der kender dem??

Bruger #593897 — 8. september 2010, 20:08

Nogle fisk er mere sarte end andre. Men det er ret usandsynligt, at man kan slippe afsted med at skifte alt filtermaterialet ud på en gang uden at få problemer med vandkvaliteten. At bunden blev renset og 50% af vandet skiftet samtidig, gør faktisk kun problemet værre. Du kan læse om dette i enhver akvariebog og div. artikler om opstart og pasning af akvarier. Finneråd og div. bakterielle inkektioner er typisk følgesygdomme som resultat af dårlig vandkvalitet. Så der er næppe nogen vej uden om de foreskrevne vandskift. Det vil ikke være nok at behandle med medicin, da ophobningen af affaldsstoffer/nitrit efterhånden vil forgifte alle fiskene. Men som sagt: skift 40-50% af vandet nu, køb et nitrit (NO2) testsæt (dråbetest) og tjek vandet. Hvis det endelig skulle vise sig, at det ikke er for meget nitrit i vandet, vil det under alle omstændigheder være godt med et stort vandskift inden en behandling mod finneråd/bakterielle infektioner.

Mr.P — 8. september 2010, 20:25

Tak for dit lange svar.
jeg vil i morgen rende ud og købe mig et test sæt, er det noget man kun kan bruge en enkelt gang eller er det et test sæt man kan bruge flere gange? det ville jo være meget praktisk:|

Når jeg nu skifter 50% af vandet igen, er det så en god ide´at bruge noget af det der Aquasafe jeg har eller skal jeg bare lade det være helt neutralt?

Bruger #593897 — 8. september 2010, 20:37

Det var så lidt. Ja, du kan teste mange gange med det samme testsæt. Det kan fx være sådan et: http://www.akvarieudstyr.dk/Ferskvand/Måleudstyr/AmmoniumNitritNitratMålesæt/SeranitritTest15ml
Og brug bare dit Aquasafe, men det er ikke strengt nødvendigt. I øvrigt, den gode nyhed er, at du ikke behøver at bekymre dig om den høje PH-værdi. De fisk du har trives fint nok i almindeligt dansk vandhanevand.

Mr.P — 8. september 2010, 20:47

Super duper...jeg takker for hjælpen endnu engang 🙂

proshot — 14. september 2010, 03:20

Til #19

Nitrat er nok ikke dit problem. Det er mere nitrit du skal passe på med.

Det er godt at lære dine mallers adfærd at kende, (hvis du har sådan nogle) fordi jeg har lært mine mallers adfærdsmønstrer at kende, og ud fra dem kan jeg se når nitrit er ved at nå et niveu som er for høj. Så skifter jeg 25% af vandet, og jeg tilsætter også aquasafe ved hver vandskift.

Mine maller har det med at svømme længere op og suge sig fast på ruden. Har så fundet ud af at mine gør det fordi der er ved at være for meget nitrit i bunden.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.