Øv måtte aflive her til morgen

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mette Lene — 18. september 2010, 08:58

Måtte aflive en af fiskene her til morgen den spiste ingen ting den stod bare stille i vandet og skindet på den ene side var der ligesom en snor der stak ud. den så virklig ud til at have det skidt så den fik altså en gang kovene vand det var en af dem som er købt i forretning en af micky erne øv det er bare trist håber jeg fik den op i tide

Mette Lene

snoopyzrainbow — 18. september 2010, 09:51

En mickey, jeg formoder der er tale om en platy så? Så er kogende vand absolut ikke vejen frem, bare så du ved det til en anden gang. En skarp kniv og så af med knoppen.

Når du siger snor ud af siden, så kan jeg ikke lade være med at tænke på parasitter. Men det er svært at give et kvalificeret bud, uden et foto..

Runge — 4. oktober 2010, 16:10

.....jah altså jeg er meget enig med snoopyzrainbow om at det ik var så godt med det kogende vand.
jeg har læst mig frem til at man skal tage en skarp kniv eller saks og så skære rygraden umiddelbart bagved hovedet og hvis det er en større fisk bedøver man den først med et slag med en hård ting mod hovedet..... elller som snoopyzrainbow siger

Triinusmus — 4. oktober 2010, 16:15

Må jeg spørge om hvorfor kogende vand ikke er en god idé?
Hvis vandet koger dør fisken med det samme den rammer vandet, så kan ikke se problemet.

mobe31 — 4. oktober 2010, 16:37

#4 det er et meget ømtåleligt emne der har været oppe og vende utallige gange, og der er meget stor uenighed om hvad der er det rigtige.

Triinusmus — 4. oktober 2010, 16:40

Derfor er der i denne sammenhæng, ikke nogen af disse måder at gøre tingene på der er rigtige eller forkerte.

snoopyzrainbow — 4. oktober 2010, 16:44

#4 Nej, det gør den nemlig ikke.. De kan faktisk leve i flere minutter på den måde 🙁

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=730202.
Se fx. indlæg #17.
http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=262560&SearchString=Afliver#SiteEnd

Se indlæg #31 Det er faktisk forbudt ved lovgivning at koge fisken..

http://www.akvariefisk.dk/article/show/?ID=Aflivning_-_n%C3%A5r_fisken_skal_aflives

martinkr — 4. oktober 2010, 16:44

Hvis fisken er ganske lille dør den med det samme den ryger i kogende vand. Hvis den har en vis størrelse vil den ikke dø med det samme, men først når den er "gennemkogt". Du dør jo heller ikke hvis du falder i kogende vand, ved godt du er meget større end en fisk, men princippet er det samme.

/Martin

Edit: #7 var lige lidt hurtiger

Thomas.b — 4. oktober 2010, 16:46

Jeg bruger en pose i med fisken..og så ellers et godt sving på posen og ned i fliserne. Det virker

Triinusmus — 4. oktober 2010, 16:56

Ved større fisk mærker de det nok, men jeg vil ikke tro på at en neonfisk når at mærke noget som helst.
Og den måde de forklare det på, 'at ligge den i vasken og hælde den over med kogende vand', er ikke den metode jeg ville bruge!
Jeg ville derimod smide fisken i det kogende vand.

Der står ingen stedet at det er ulovligt at koge fisken..

Men der er så mange forskellige meninger om dette og da ingen er 100% sikker på det ene eller det andet syntes jeg ikke den ene måde er bedre end den anden. Ingen kan desværre bevise noget.

Men efter denne diskussion vil jeg nok foretrække en anden metode end kogning.

Runge — 4. oktober 2010, 19:28

jeg har læst i tusindevis af bøger og fået det at vide fra næsten alle akvarister at det rent faktisk er dyreplageri at dræbe en fisk med kogende vand
...... det må jo være forfærdelgt...... altså godt nok har fisk ik en særligt stor hjerne og de er meget små i forhold til os, men de ER dyr og de har jo også (fysiske) følelser..... derfor syntes jeg at man skal gøre det hurtigt af med dem hvis man altså bliver nødt til det:(

Runge — 4. oktober 2010, 19:28

Runge — 4. oktober 2010, 19:28

Smedegaard — 6. oktober 2010, 19:58

Det kan godt være jeg bliver upopulær nu hvor jeg siger det her, men hvis man er sart og det er en lille fisk kan kogning godt fungere.. Jeg har selv aflivet 2 voksne gubbier på den måde ved at smide dem direkte i spilkogende vand på komfuret.. De døde begge med det samme, man kunne høre de sprækkede med det samme de ramte vandet.. Det skal lige understreges at det var svage og syge fisk, og de blev ikke overhældt med vandet, men røg direkte ned i det mens det stod på komfuret og kogte..

Men fremover vil jeg gå over til at skille hovedet fra kroppen efter et slag i gulvet for at slå dem bevidstløse.. (ellers må man jo anskaffe sig en flok piratfisk)

Runge — 7. oktober 2010, 13:42

hehe den med piratfiskene var da også en ret god ide:P (selvom det nok er lidt mere ondt end kogende vand)😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.