Blå acare - Diverse
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Mikael M — 24. september 2010, 15:02
Jeg har for 12 dage siden købt et par blå Acara.
Da der er gået 4 dage begynder hannen at virke aggressiv og meget opmærksom.
Ser så dagen efter at stendekorationen som jeg har i mit akvarie er fyldt med æg.
Mine to blå Acara har det fint - de spiser og passer på deres æg.
Æg er kommet så langt i udviklingen, at de er begyndt at stå og "flimre". Og det er så her at det begynder at gå galt eller??
Både hannen og hunnen begynder at nappe æg af fra stenen og smide dem ned på bunden.
Efter dette er de ikke aggressive mere - de spiser fint, men..... og der kommer et men. Deres rygfinner ligger ned og hannens højre forfinne er revet (læs den er ikke hel mere).
Derfor kommer mine spørgsmål nu:
- Hvorfor har de fjernet æggene, da de så ud til at være levende
- Hvorfor er deres rygfinner lagt ned - det ser ikke ud til at der er svamp i dem
Håber at I kan hjælpe mig - det vil jeg være super glad for.
Hilsen
Mikael
jery — 24. september 2010, 15:05
K-_Christensen — 24. september 2010, 15:09
Mikael M — 24. september 2010, 15:17
Mikael M — 24. september 2010, 15:21
Jeg håber at du har ret. Jeg forstår bare ikke hvorfor de så ikke virker mere aggressive end de gør - de skal vel stadigvæk passe på deres yngel.
K-_Christensen — 25. september 2010, 10:35
snoopyzrainbow — 25. september 2010, 12:21
Har du andre fisk i akvariet? Hvis der er andre der kan stresse forældrene (specielt maller) kan de også finde på at æde ungerne. Mit par har altid været hidsige når de havde unger,så hidsige at jeg flere gange har fået flået slamklokke,fiskenet osv ud af hænderne..
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.