1. misteded fisk :(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

darling — 24. september 2010, 21:14

I morges fandt jeg en død LDA25 på mit stuegulv. Den lå ca. 2 m fra tanken og var fuldstændigt indtørret. Den første fisk jeg har mistet... ØV!!! 🙁

Og hvordan endte den så på gulvet? Aner det ikke *uhh*

For 2 dage, onsdag middag, siden ankom den lille til tanken sammen med 3 andre LDA'er. Og der var fuld fart over feltet lige fra starten af, men der var godt nok mere gang i de 3 af dem. Om det så er den døde der var den stille af dem ved jeg ikke. Onsdag aften var alle 4 i tanken og alle 4 havde spist. Min tank er et startsæt på 54L med et heldækkende låg, så den kan ikke være smuttet ud mens låget har været på.

Torsdag morgen kunne jeg kun se de 3 af dem. Og igen om eftermiddagen så jeg kun 3. Og på det tidspunkt lå den IKKE på mit stuegulv. Men trods ihærdig eftersøgning, så kunne jeg ikke se den nogen steder. Havde toppen 1/3 af, så jeg bedre kunne kigge ned i tanken. Vendte også toppen på hovedet for at kigge op i lampen.

Og torsdag morgen fandt jeg den så liggende på mit stuegulv, ca 2 m fra tanken. Den havde været fugtig da den endte lige der, for den var klistret lidt fast til gulvet.

Stakkels lille fisk der kun fik få timers liv hos mig.... øv øv øv!!!! 🙁

ebbek — 24. september 2010, 21:24

Den er med største sandsynlighed kommet ud ved egen hjælp! Jeg har oplevet det samme. Det var faktisk to ancistrus maller det var kravlet ud nøjagtig samme sted!
De kom ud ved at kravle op at ledningen fra den indvendige pumpe... Derfra faldt de ned på bordet hvor jeg fandt dem næste morgen. Den ene var død, den anden meget afkræftet.
Den der levede rød i et karantæne akvarium, men fordi den havde været ude af vandet længe nok til at være blevet tør på overfladen fik den hurtigt store betændte sår, hvorefter jeg aflivede den.
Der skal ikke meget hul til at komme ud, og det lille hul hvor ledningen går ned er nok!
Desværre,
Ærgerligt at miste fisk.

Mr.P — 24. september 2010, 22:19

Hmmm trist:(
Har med det samme sørget for at mine huller i topglasset er dækket til nu,
vil ikke miste nogle af mine maller!

darling — 24. september 2010, 23:47

#2 Trist med din egen historie.
Jeg tror du har ret, den må være kommet ud ved en ledning, bagpå akvarie ved et af de to ledningshuller bagpå toppen. Dog stadig et mysterie hvordan den så endte på forsiden af akvarie, for akvariet står på en høj reol og fra ledningshullerne på bagsiden af akvariet er der et frit fald på 160 cm mod gulvet. Og det er så bag reolen. Men jeg har også katte, og en af dem kunne jo have 'hjulpet' den med at komme fra bagsiden af reolen til forsiden.

(Undskyld hvis det er svært at forstå, men klokken er mange og trætheden stor)

I øvrigt så kan en lille, død fisk på bare 4 cm godt få en sprit, ny akvarist på 45 år til at blive ked af det. Men sådan er det sikkert at være glad for dyr....

Og så bliver der fundet noget til at lukke af for hullerne i morgen.

Muski — 25. september 2010, 07:34

Trist historie darling. Det er kun et par uger siden jeg købte 5 nye gubser. Da fyren i akvariebutikken havde bundet knuden så stramt på posen at den var fuldstændig umulig at binde op, måtte jeg bruge fiskenes skål til at akklimatisere med vandtilsætning. Jeg måtte jo klippe den op og kunne derfor ikke putte den i baljen.
Der var 5 fisk i skålen da jeg puttede 10 x en kop vand i hvert 10. minut. Men pludselig var der kun 4 fisk *blink* og jeg fattede ikke en meter, men vi konkluderede at den måtte være hoppet op i koppen og retur i akvariet. Senere på aftenen spekulerede jeg på den løsning og fandt den usandsynlig. Og fandt så den lille søde fisk liggende død på gulvet under min lænestol!!! Den var hoppet ud af skålen - øv, det vidste jeg ikke de kunne. En anden gang bliver der lagt noget over skålen.

Muski — 25. september 2010, 07:34

PS - hvad er en LDA25? er stadig new kids on the block her!

DeeJay — 25. september 2010, 08:16

LDA25 er en Pitbull Pleco så vidt jeg husker 🙂

darling — 25. september 2010, 09:31

#5
Øv for endnu en trist historie 🙁
Det posititve er dog at få delt disse oplevelser med hinanden, så vi hver især kan lære at passe mere på. En guppy der hopper ud af en skål, hvem ville fx have troet det *uhh* En fiskepudser der binder for stramme knuder, jo tak den kender jeg allerede efter bare 2 hjembragte poser.

Og jo, det er en Pitbull Pleco http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11114

Muski — 25. september 2010, 15:16

Ja trist.
Pitbull i akvarium - det lyder stygt 😀:D:D

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.