MINE NEONFISK TETRA DØR!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bruger #980544 — 29. september 2010, 22:20
-De 2 hun kampfisk og den ene han har det fremragende, men vil de overleve!!!!!!
Akvarie på 60 liter, fyldt med vand og pumpe i lørdags... Altså har vandet kørt i 4 dage nu 🙁 (ved nu at det skal køre en uge)
platinique — 29. september 2010, 22:25
Mafl — 29. september 2010, 22:27
Ben-p — 29. september 2010, 22:28
Du skal være opmærksom på at skifte vand ofte over de næste par uger hvis dine kampfisk skal overleve. Netop nu skal akvariet have startet hele bakterie floraen op og den vil skabe for høje værdier af nitrit mm. 25% vandskift hver anden dag over de næste par uger burde holde værdierne rimelige uden at der er nogen garanti.
Dine neon.. beklager.. men du skal være mere end almindeligt heldig hvis der er nogen af dem der overlever.
Perfod — 29. september 2010, 22:39
Hvis jeg var dig ville jeg se at komme noget easy life filter medium eller tilsvarende i vandet , så kan du nok redde resten , men det skal i nu , eller hurtigst muligt
AndersGS — 29. september 2010, 23:47
Proplayer — 29. september 2010, 23:47
jery — 29. september 2010, 23:58
Utzon — 30. september 2010, 19:51
Håber det er okay, at jeg blander mig i din tråd, men står selv med omtrent den samme problemstilling mht. rød neon. 10nnitus (også fra akvariesiden) har hjulpet mig rigtig meget med at komme godt fra start - tak for det 🙂 - og han har foreslået mig at poste min seneste mail til ham på forum:
Mine neonfisk volder mig kvaler :-(
Onsdag i sidste uge købte jeg 10 neonfisk hos Neonfisken (jeg fik 11, men én måtte jeg aflive før den kom i akvariet, fordi den havde tre sorte udvækster/snyltere på kroppen). I løbet af de første 48 timer var flokken reduceret til otte. I løbet af weekenden, lod det til at tingene stabiliserede sig - fiskene fik farverne igen og blev mere trygge og fødesøgende.
I mandags troede jeg faktisk at stormen var reddet af. Min eneste anke var, at min lille stime (der egentlig var for lille fra start) var blevet reduceret så meget, at jeg ikke synes den fungerede. Jeg har flere steder læst, at stimer skal bestå af mindst ti fisk, og det visuelle indtryk at akvariet med bare otte neonfisk, synes jeg ikke fungerede optimalt.Så var det, at jeg hentede yderligere ti røde neon hos Neonfisken mandag eftermiddag....
Siden mandag er 18 blevet til 11 🙁 jeg har skiftet vand og renset filter, jeg har fodret med levende foder, og jeg har dagligt lavet vandtjek, der viser at NO3 og NO2 er efter bogen. PH er omtrent neutral - måske en anelse basisk., KH-værdi er svær at aflæse, fordi testfarven ikke er entydig, og jeg ved at min GH, er for høj, da jeg har hældt hanevand i baljen.
Hvad pokker er det mine neonfisk dør af? Mine Guppyer og maller lader til at trives - min guppy-hun er ved at sprænges, og jeg tror ikke det kan vare længe før ungerne kommer til verden.
Skyldes det GH og evt. KH/PH værdier?
Kan det være fordi jeg fodrer for sparsomt? Jeg er meget (måske ekstremt) forsigtig med ikke at overfodre. Mine fisk får mad to gange dagligt. Guppyerne er dominerende, og tager broderparten - da jeg fodrede med tubifex, var det stort set kun guppyhunnen, der fik del i gildet, da alle der kom i nærheden blev jagtet væk. Mallerne rasper alger og får mallepiller i ny og næ. Hvis nogen kommer "i klemme" er det neonfiskene. Min nitrit værdi er i bund, så skal jeg forsøge at give mere mad?
Eller er det fordi det er "dårlige" fisk jeg har fået fat i? Neonfisken har tilbud på rød neon, til en pris der næsten virker absurd - er det fordi at fisk til under 5 kr. stykket hos forhandleren ganske enkelt ikke er levedygtige? Det skal i den forbindelse nævnes, at jeg orienterede Neonfisken om, at jeg havde fået en fisk med snyltere, hvilket de beklagede og tilbød at jeg kunne hente erstatningsfisk, så jeg synes egentlig at jeg har oplevet en fair kundeservice!
Vil det i øvrigt være en god idé at skaffe Helena-snegle i forhold til at få ryddet op i ådslerne? Jeg har kunne skylle nogle døde neonfisk ud af filteret, men langt de fleste er pist forsvundet.... Tænker at en håndfuld gulstribede bedemænd ville have deres berettigelse, hvis de ellers rydder op i den slags?
Er rød neon overhovedet et godt valg? Jeg synes de er flotte, og har altid haft et ønske om at holde neon, men ikke for enhver pris. Skulle jeg hellere finde en mere hårdfør tetra/stimefisk? Og i så fald hvilken?
Jeg har læst, at indkøring af et nyt akvarie gennemgår et 36 dage langt forløb. Idag har akvariet kørt 33 dage. Er det fordi jeg går for hurtigt frem, og vil mine vandværdier blive bedre med tiden?
Jeg vil meget gerne igang med Apistogramma, men er blevet lidt skræmt ovenpå mine seneste uheldige erfaringer. Hvordan ved jeg, når tiden er moden til cichlider og andre nye fisk i akvarioet? Og hvornår kan jeg supplere min neonstime op (med mindre den skal afvikles), så den kan komme op på de 14 - 16 fisk, der vil passe til det indtryk jeg gerne vil have?
Det blev en lang smørre - håber I kan hjælpe mig 🙂
Utzon — 3. oktober 2010, 10:12
Er der ikke en erfaren ferskvands-ulk derude, der kan give mig et råd eller det skulderklap, der skal til, før jeg vover mig ud i mit Apistogramma-eventyr 🙂
Pennut — 3. oktober 2010, 10:23
Derfor vil de fleste akvarister der selv har ståret i jeres situation siger, at tetra fisk køber man først når ens akavrie har kørt uden problemer i 6 måneder.
natteheks — 3. oktober 2010, 10:36
Ikke fordi jeg er nogen erfaren sø-ulk men jeg kender problemet. Neon fisk er tricky. Jeg havde fuldstændig opgivet dem for jeg nåede aldrig hjem fra butikken med dem før de begyndte at dø. Så købte jeg et brugt 110 liters med 14 neon i og regnede egentlig med at de ville gå til men nej der røg kun een under transporten. Og i går var jeg ude at hente tyve ved en privat sælger. Kørte hjem med 25 graders varme i bilen og der er igen kun en der ser skidt ud ind til videre så jeg ville nok foreslå at du prøver at finde dem privat og holder dem godt varme på turen hjem.
Smedegaard — 3. oktober 2010, 10:54
Utzon — 3. oktober 2010, 16:23
1000 tak for jeres input! Jeg vil huske at holde en højere temperatur i bilen, og se om jeg kan finde nogle neon privat om nogle måneder, når akvariet er kørt helt til 🙂
Utzon — 3. oktober 2010, 16:25
Smedegaard — 3. oktober 2010, 17:00
Bad_Sushi — 6. oktober 2010, 22:36
Men mine værdier er så også i top, med 2 spandfiltre til 128 liter og planter overalt.
Jeg har nok lagt over 5.000 kroner de sidste par år hos neonfisken, alt fra maller til rejer osv er købt. Jeg har aldrig oplevet dårlige eller syge fisk hos dem.
Proplayer — 6. oktober 2010, 22:42
Utzon — 6. oktober 2010, 22:50
Jeg vil gerne tilslutte mig, at de hos Neonfisken yder en god service! Som begynder og køber af fisk, bliver jeg betænkelig, når jeg kan købe fisk for under en 5'er, men det betyder ikke, at jeg betvivler at Neonfisken er en rigtig god forhandler - de har givet mig en masse nyttige råd, og tager sig tid til én, også selvom man stiller begynderspørgsmål *blink*
Men hvad er de generelle erfaringer på dette forum? Får man overordnet sundere og mere levedygtige fisk, hvis man betaler mere for dem?
Proplayer — 6. oktober 2010, 22:52
Smedegaard — 6. oktober 2010, 23:12
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.