Nyt 250 L, hvilke fisk
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
prefalch — 18. oktober 2010, 12:07
Jeg har læst en del og er kommet frem til at jeg måske kan have disse i, men kunne godt tænke mig at få det bekræftet eller afkræftet.
2,4 Labeotropheus trewavasae
2,3 Labidochromis caeruleus / golden spec.
2,3 Maylandia estherae
1,3 Melanochromis johanni
2,5 Pseudotropheus flavus
1,3 Cynotilapia afra
Er i tvivl om antal og der er jo nogen af dem der i beskrivelsen er beskrevet som agressive, kan de gå sammen uden at splitte hinanden ad.
På forhånd tak
Proplayer — 18. oktober 2010, 19:39
Langeland — 18. oktober 2010, 20:40
Patrick — 18. oktober 2010, 21:08
Har lige et par kommentarer.
Er helt enig med #3 2 hanner er dømt til at gå galt, da der vil være en dominerende og en der vil få tæsk, den ene vil blive jaget til døde.
Labeotropheus trewavasae bliver efter min mening for stor til et 250 L akvarie.
1,3 Melanochromis johanni og 2,5 Pseudotropheus flavus bliver efter min mening for aggrasive til et 250L.
malawi-maker — 18. oktober 2010, 22:08
prefalch — 19. oktober 2010, 07:07
*1,3 Pseudotropheus Socolofi
1,3 Labidochromis caeruleus / golden spec.
1,3 Melanochromis Auratus
*1,3 Pseudotropheus Elongatus
*1,3 Pseudotropheus flavus
1,3 Cynotilapia afra
Er dog selv meget i tvivl om de 3 jeg har markeret med *, om der er fare for artsblanding eller hvad man kalder det for.
Vil være meget taknemmelig for forslag til andre der kan gå sammen, der er jo en "jungle" af muligheder. Jeg regner med at max. 30 fisk vel vil være det dette akvarie kan bære
AlexSakke — 22. november 2010, 11:32
M. auratus og P. elongatus kan også være MEGET agressive.
Jeg ville foreslå at holde til 2-3 arter og så have flere af hver art.
Det er svært at se på P. socolofi samt L. caeruleus kønsforskellen, men prøv at start med en gruppe på 10 ungfisk og lad dem vokse op sammen. Så er der større chancer for, at haner vil acceptere hinanden. (taler af egen erfaring).
10 Socolofi
10 Caeruleus
2,5 C. afra
Så får du også flot farvespil 😉
MVH
Alex
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.