Åh nej!!!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

SiaRenee — 19. oktober 2010, 13:29

En af mine papegøje cichlider har siden igår, været oppe i vandoverfladen og så er den blevet vildt bleg, dens mund er endda blevet helt hvid!
-De tre andre papegøjer jeg har, er fuldstændig orange - godt nok var de blå, lilla, lyserød og en stærk orange (og så var der en grøn men den døde for lang tid siden), men de har mistet farven for ca et år siden og blevet orange istedet.
Har haft dem i ca 2 år, kan det være alderdom, eller er der noget galt med den? Her imorges da de blev fodret spiste den intet, men hænger bare henne i et hjørne af akvariet, den er dog ikke død nu, men er bare nervøs for den, nu hvor den også er blevet så bleg. Ingen af de andre fisk ser dårlige ud, nogen som ved hvad der kan være galt??? 🙁

Bering — 19. oktober 2010, 14:45

Sidder din pumpe så den laver bevægelse i overfladen ? hvor tit skifter du vand og slamsuger du bunden ?

Hugo — 19. oktober 2010, 14:51

Mallingen er nok slidt af!🙂

SiaRenee — 19. oktober 2010, 16:53

[citat]Sidder din pumpe så den laver bevægelse i overfladen ? hvor tit skifter du vand og slamsuger du bunden ?[/citat]
Ja til det med pumpen. Skifter 1/3 af vandet hver 2. uge. Slamsuger, hvad mener du med det, er det sådan en speciel dims man skal have til akvariet? En gang imellem, renser vi gruset i bunden, for skidt og afføring.

[citat]Mallingen er nok slidt af!🙂[/citat]
-Ja, det ved jeg godt, vidste ikke noget om fisken før efter vi købte dem, men synes bare det er lidt mærkeligt, at den er helt ligbleg iforhold til de andre, det gør mig lidt bekymret..

SiaRenee — 19. oktober 2010, 19:25

Slet ingen der har en idé til hvad det kan være??

SiaRenee — 20. oktober 2010, 10:45

Desværre var fisken død, her imorges da vi stod op..
-Stadig ingen, som kan sige hvad der har været galt??

natteheks — 20. oktober 2010, 10:51

Jeg kunne forestille mig at det med at blive farvet er et voldsomt indgreb der nok vil svække fisken og nedsætte dens levetid gevaldigt. Men hold øje med de andre de næste par dage og se om de udviser lignende symptomer. Hvis ikke har det nok bare været den ene der var syg og træt.

SiaRenee — 20. oktober 2010, 12:28

De andre ser nu bare friske og raske ud, der har slet ikke været noget anderledes ved deres opførsel, og de er slet ikke blevet blegere. Men vil lige holde øje med dem.
-Kan det have været alderdom, jeg ved jo ikke hvor gamle de har været da jeg købte dem, for ca 2 år siden??

K-_Christensen — 20. oktober 2010, 12:55

du tror ikke det er dine Tilapia Buttikoferi og juvelerne der er begyndt at jage med papegøjerne for lige de 2 slags cichlider er vist ikke ligefrem de rareste at være i akvarie sammen med *skeptisk*

natteheks — 20. oktober 2010, 12:57

Mener de bliver omkring ti år gamle. Det kan selvfølgelig være nogen forhandleren har fået "brugt" fra en privat så det er svært at sige noget om alderen.

SiaRenee — 20. oktober 2010, 20:01

[citat]du tror ikke det er dine Tilapia Buttikoferi og juvelerne der er begyndt at jage med papegøjerne for lige de 2 slags cichlider er vist ikke ligefrem de rareste at være i akvarie sammen med *skeptisk*[/citat]
-Jo, det kan måske godt være, men synes nu bare ikke det har været særligt slemt og papegøjerne plejer nu nok at give igen hvis de andre er lidt for dominerende.

[citat]Mener de bliver omkring ti år gamle. Det kan selvfølgelig være nogen forhandleren har fået "brugt" fra en privat så det er svært at sige noget om alderen.[/citat]
-Ja, nemlig.
Var ude i noget der hedder plantorama i Vejle idag, og der snakkede vi med en som stod for fiskene derude, han sagde det muligvis kan have været, at de altid har fået flagefoder og ikke har fået varieret, såsom levende- eller frostfoder, og noget med saltet i vandet. Så idag har vi fået købt frostfoder og skal have fat i noget middelhavsalt, som der skal nogle gram i, når vi skifter vand næste gang, så håber det vil gøre, at der ikke sker flere dødsfald.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.