salt i akvariet?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #595601 — 2. november 2010, 22:52

når man skal ha salt i vandet kan man så bare gå hen og købe noget normalt salt eller er det noget helt andet man skal gøre der ?:s

Bølle Bob — 3. november 2010, 07:47

Tænker du på salt til saltvandsakvarier eller salt i forbindelse med sygdom/forebyggelse?

funky_dk — 3. november 2010, 08:46

Efter hvad jeg har læst mig til herinde skal det vist helst være salt uden jod, hvis det er til behandling af sygdomme.

Steffen J — 3. november 2010, 09:24

pas på med det, hvis ikke du ved hvad du roder dig ud i... Især hvis det er salt med tilsat jod... Men altså, hvorfor vil du også have salt i vandet? trives dine fisk ikke?

Villads — 3. november 2010, 11:27

Hvorfor skal han passe på med jod?

Jeg har altid ment at den smule jod i saltet enten er ligegyldigt eller måske en smule desinficerende.

Nu ser jeg at et af de kendte medicinfirmaer har lavet et Stress-protect produkt som indeholder jod.
http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=4600

Sjovt. Ikke sandt? 😎
Jeg kunne finde på at købe det. 🙂

Iøvrigt skal man ikke komme salt i akvariet uden en god grund, men hvis man vil gøre det er jodsalt lige så godt som al anden husholdningssalt.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.