hvid slim

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

galinn — 4. november 2010, 07:14

Jeg er ved at starte akvarie op igen og er løbet ind i problemer

Det er et 250 L som jeg har haft vand og planter i i 1 uge også købte jeg fisk for en uge siden.
Men i den uge er 3 ud af 4 sværddrager og 3 ud af 9 gubbyer døde.
Det startede med jeg så en sværddrage med hvide pletter, efterhånden bliver det ligesom lidt slim agtigt rundt om fisken.
De dør sådan en til to om dagen.

Hvad kan det skyldes?

Jeg tror det sted jeg har købt dem har solgt syge fisk, men er det noget jeg kan gøre ved det?

Hvis jeg evt. skal tjekke vandet, hvad skal jeg så undersøge i vandet?

funky_dk — 4. november 2010, 08:44

Kan det ikke være svamp? Prøv at søge under sygdomme på siden... der står også gerne behandlingsmetoder....

bodils — 4. november 2010, 09:14

Jeg ville starte med at skifte 50% af vandet.
Under sygdomme er de forskellige sygdomme ret godt beskrevet og med nogle gode foto.
Kan du tage et foto af en af fiskene???
Jeg er selv ret grøn i det med akvarie, og har allerede haft sygdom,men jeg har fået utrolig gode hjælp her på siden.
Mvh Bodil

asp — 4. november 2010, 10:35

Aquamore!

ingem — 4. november 2010, 10:36

Hvis du vil teste vandet, vil det være en god ide at tjekke for ammoniak (NH3) og nitrit (NO2). Begge disse stoffer komme fra fiskenes afføring og vil nedbrydes af bakterier i et indkørt akvarium. Da dit akvarium ikke er indkørt endnu, kan stofferne gøre fiskene syge eller mere modtagelige for sygdom.

I et indkørt akvarie, bør koncentrationen af NH3 og NO2 være 0.

reneras@hotmail.dk — 4. november 2010, 12:13

lyder som den sygedom man kalder hvide pletter du kan købe medicin hos den lokale fiskepusher men for gud skyld hold dine fisk i det samme akvarie for den smitter som fanden i vold for et godt ord det en sygdom alle fisk har det er bare ikke sikkert den bryder ud den kommer af urent vand mvh rene

galinn — 4. november 2010, 16:23

tak for jeres svar. Jeg har skiftet vand i dag og vil købe noget at teste vandet med.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.