Nyt akvarium, gode råd ønskes

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Alice — 12. november 2010, 22:48

I morgen skal vi hente vores nye akvarium som er en juwel vision på 180 liter.

Efter lange overvejelser om hvilken fisk vi skulle vælge ..........Valget stod mellem chiklider eller gurami, vi har nu besluttet os for at det bliver et gurami akvarium, da jeg finder disse fisk facinerende og spændende - Desuden er der mange smukke farvestrålende varianter.

Vi stiller som sagt akvariet op i morgen, og indretter den med grus/sand og planter ( samt andre deco ). Jeg forventer at putte noget 'modnings-noget' i akvariet, så den hurtigst muligt kan blive klar til at modtage fisk ............Hvor mange dage skal jeg påregne det tager at køre akvariet ind ?

Jeg er lidt i vildrede om hvordan jeg bedst udsmykker akvariet så det passer til guramiers behov ..............Er det ikke noget med, at de kan li' masser af planter og især flydeplanter ? samt lav cirkulation i vandet. - Hvilke grader trives guramier bedst med ?

Og til sidst, hvor mange fisk kan jeg have i mit nye akvarium, og jeg vil osse MEGET gerne ha' forslag til hvilke fisk jeg skal købe .........Skynder mig at tilstå at min erfaring med akvarier ikke er stor :-)

Hr-Larsen — 12. november 2010, 22:53

syntes jeg har læst en tråd med næsten det samme indhold før;)

Alice — 12. november 2010, 23:02

Næhhh ikke helt samme indhold 🙂

Tidligere havde jeg planer om at starte mit nye akvarium op med 'indhold' fra mit nuværende ( fisk/planter og grus ) og så 'bare' supplere op. Disse planer er ændret, jeg har solgt mit nuværende akvarium med indhold, og starter derfor op på ny, og med anderledes fisk ..............Såhhhh 😉

Sølz — 12. november 2010, 23:11

Hej Alice,
Prøv at søge den viden du mangler stille og roligt under artikler på denne side. Der er megen god viden at hente, som jo altså ER skrevet, i stedet for flere skal forsøge at skrive det samme til dig een gang til.😉
Når du selv har opsøgt viden, så vend tilbage til tråden for evt. sulerende hjælp/afklaring af spørgsmål:)😉

Alice — 12. november 2010, 23:16

Jeg har skam grådig læst ALT hvad der står om gurami her på siden, desuden har jeg politikkens store akvariebog, men jeg synes ikke jeg kan læse mig frem til hvilke gurami som er nemmest for en begynder og slet ikke hvilke guramiarter man rolig kan sætte sammen.

Never mind ................Jeg pakker mine spørgsmål sammen, og søger min hjælp andre steder, og undskylder hvis jeg har været belastende den korte tid jeg har været bruger herinde !

Anders 1 — 12. november 2010, 23:40

*skeptisk**blink**blink**blink* vi prøver bare at hjælpe :/...

Alice — 12. november 2010, 23:47

Du har skam været mig til stor hjælp Anders ...............Og tusind tak for det 🙂

Jeg var bare ikke klar over at man helst ikke måtte spørge for meget, og da slet ikke stille spørgsmål som evt. kan sammenlignes med tidligere spørgsmål ..................Men det har jeg nu fået en vink med en vognstang om 🙂

Anders 1 — 12. november 2010, 23:50

Du er velkommen til at spørge mig^_^....alt det du vil så du kan få en god start på akvarieverden...

Alice — 13. november 2010, 00:10

Tak Anders, jeg tar' dig på ordet :-)

Jeg spørger meget for at undgå fejl ...............Jeg sætter stor pris på at gøre det så optimal som muligt, jeg synes det er så trist at få startet forkert op.

Anders 1 — 13. november 2010, 00:15

Så lidt ^.^. Jeg selv spurgte ikke meget som nybegynder...endte med et overfyldt molly akvarieum med unger 50+...not good *doh* ps akvariet var på 63 liter .....*doh*😐

Trampe — 13. november 2010, 00:20

hej alice ja der er mange folk der godt kan lide at kommentere med mange dumme ting............ nu nævnes ingen navne.....


men velkommen til siden og du velkommen til at starte en debat op om dine spørgsmål.. det er jo trodsalt det siden er til for !!!!! 🙂


min viden om guamier er ikke stor så jeg kan desværre ikke hjælpe dig ....

men du skrev du havde tænkt på cichlider.. det kan jeg kun anbefale.. det er nogle røv flotte og facinerende fisk.. hvor imod guamier er lidt mere kedlige efter min meming.....



men det jo smag og behag.. har selv masser cichlider og ja kan nærmest ikke få nok 😀 så der kan jeg hjælpe dig hehe 🙂

men velkommen til alice...

og du skal ikke tage dig af folk der kommer med dumme kommentare de har nok bare en dårlig dag 😛

Anders 1 — 13. november 2010, 00:24

Nemlig, lige mine ord ^.^

Trampe — 13. november 2010, 00:26

😉

Anders 1 — 13. november 2010, 00:27

Stefan spiller du rs?

Trampe — 13. november 2010, 00:29

hvad er rs???

Anders 1 — 13. november 2010, 00:30

😛 runescape ^.^ det skulle du prøve onlinespil...svare lidt langsomt er på mobilen *doh*

Trampe — 13. november 2010, 00:35

nåårh .... nej det gør jeg ikke har spillet det engang for mange år siden... men gik over til diablo 2 lord of destruction... og nu spiller jeg ikke rigtig online mere, vist jeg gør er det counter strike condition zero... 🙂

Anders 1 — 13. november 2010, 00:37

Ahh coolt ^.^😎

NDR — 13. november 2010, 09:03

Nu stiller du akvariet op, og så køber du en masse planter, og jeg siger masse...og når det så er gjort..så vender du tilbage, evt. med et billede, og så tager vi den derfra.. en ting af gangen. Planter er dyre, især til guramier, fordi der skal mange til. Tjek hvad private har til salg, herinde, og i den blå avis. Du skal bruge især Valisneria, og evt. noget Hornblad, og gerne noget andet også, hvad du nu kan få fat på..Det med fiskene er ligegyldigt nu.

Alice — 13. november 2010, 09:20

Tusind tak for velkomst Trampe 🙂

Og tak til NDR ..................Jeg har noteret at jeg især skal købe Valisneris og Hornblad ..🙂
Jeg har læst mig frem til at gurami ønsker flydeplanter til at hæfte deres skumreder i, så nu går jeg på plantejagt :-). Akvariet og tilbehør ( minus fisk ) bliver hentet ved 11 tiden ...............Derefter skal møblet lige samles, og så er det tid til at 'møblere' akvariet, som jeg finder meget spændende.

hanse — 13. november 2010, 09:56

Det med fiskene er ligegyldigt nu. Her har NDR helt ret 🙂

Men når den tid kommer.......

Jeg købte engang 3 forskellige par guramier (husker ikke hvad slags det var).

Hannerne sloges nærmest konstant. De ville hver især have hele mit 250 liters for sig selv. Så det endte med at jeg hade et par tilbage.
Mit akvarie var godt nok ikke indrettet specielt til guramier, men det som jeg vil kalde et almindeligt selskabsakvarie bl.a med store valsinerier og trærødder.

Om der findes guramier der er mindre aggresive overfor artsfælder ved jeg desværre ikke.

Alice — 13. november 2010, 10:02

Tak Hanse .....................Det er jo netop sådan noget jeg ingen viden har om, og ej heller har kunnet læse mig frem til det. Og her savner jeg vildt erfaringer med, hvilke guramier jeg kan sætte sammen - Måske er det en rigtig dum ide, med udlukkende guramier ?

NDR — 13. november 2010, 10:11

Guramier er ikke aggressive, sådan noget vrøvl, det er fordi at folk ikke ved hvad man skal gøre.. Der findes ikke problemfisk.

Hvis det har din interesse, så skal jeg nok guide dig igennem. Der er masser af tid til at finde ud af det med fiskene i, det er det nemmeste af det hele. Guramier findes overalt. 180 L er en dejlig størrelse til 3 par, eller 2 trioer.

hanse — 13. november 2010, 10:44

Ro på.

Prøver bare at hjælpe.

NDR — 13. november 2010, 10:48

#24 Hvis det er til mig, så er jeg helt rolig..😀

Sølz — 13. november 2010, 12:01

Hej Alice,
i #5 skriver du en er en meget hurtig opfattelse af, at du ikke skal spørge om råd her på siden, men du havde altså ikke skrevet noget om, at du selv havde forsøgt at tilegne dig viden om de ønskede gurami;) - derfor mit svar til dig i #4.
Det var bestemt ikke min intention blot at afvise dig;)🙂 Tvært i mod vil jeg da ønske dig velkommen til en rigtig hyggelig hobby:)

Det tror jeg da også, at Anders oplevede ved sit indlæg i #6

#11 Trampe - din bemærkning om dumme kommentarer taler vel mest for sig selv/om dig selv. Lad være med den slags sure opstød. At du selv vedbliver med at opfordre til ciclider til en trådstarter, der har fortalt, at hun har valgt dem fra, er da også lidt specielt;)
#19
Dette er da et godt svar, da det tilsyneladende er den slags viden Alice efterspørger, hvilket hun jo bekræfter i #22

Alice, jeg kan desværre ikke hjælpe dig omkring Gurami, da jeg ikke kender noget til dem. Mit første indlæg drejede sig derfor om i 1. omgang at hjælpe dig til at søge efter den viden, du efterspurgte i de tråde, der med stor sandsynlighed findes i forvejen:)

Trampe — 13. november 2010, 12:30

ja ja sølz det din mening men det var dig der kom med sure opstød for hun sagde netop at hun har læst rundt omkring og ikke kunne finde nogle svar derfor lavede hun en debat... så lad vær at prøv at red den sølz det her er din fejl !!!


og med hensyn til det med cichlider så sagde jeg til hende jeg vidste mere om cichlider og at det var den dejlig fisk... fordi hun havde skrevet hun ikke vidste om hun ville have cichlider eller guramier !!!!!!! så gider du godt lade vær at være så utrolig provokerende og lad venligst vær med at nævn mit navn !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tænk det selv inde i dit hovede !!!!!!!!!!!!!!


hun spurgte selv til råds om forslag til hvilke fisk hun skulle vælge !

Bruger #687873 — 13. november 2010, 12:37

Hvis det var mig, der stod med et 180L Juwel-eventyr og satsede på guramier, ville jeg vælge den smukkeste af alle de mere let tilgængelige guramier, nemlig perleguramien! Ja, den er almindelig, men det ændrer ikke ved, at den er så superflot, at man aldrig bliver træt af at kigge på den!

Alice - du kan læse lidt om den her: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10933

Det er slet ikke dumt, at du overvejer, hvordan indretning, beplantning m.v. skal være på forhånd i forhold til dit endelige fiskevalg, det kunne mange lære af 😉 Men det er rigtigt, at det i første omgang lige handler om at få sat gang i akvariet specielt mht. at få bakteriekulturen igang - så kan finpudsningen af set-up komme senere.

Da den underskønne perlegurami er asiatisk, kunne du f.eks. vælge fisk fra samme verdensdel... det klæder ofte et akvarium. Perleguramier er så store både i sind og skind, at ét par sagtens kan udfylde rollen som hovedattraktion i baljen. Så kan du jo supplere med en flok af mindre fisk (her må andre lige hjælpe), samt nogle bundfisk - her ville jeg vælge nogle corydoras, men gad vide om ikke de nærmest er sydamerikanske hele bundtet (igen - det kræver liiige lidt research). Vælger du en corydoras, kan man (igen) konstatere, at det ikke er så dumt at planlægge lidt på baljens indhold inden start i forhold til fiskevalg, idet du ved coryer skal sørge for et afrundet bundlag af hensyn til deres fine føletråde - superirriterende, hvis man så står med et "færdigt" ny-startet akvarium med skarpt bundlag...

Jeg tror - men det er udelukkende en smag-og-behag-sag - at det vil komme til at virke forvirrende og måske lidt rodet at blande flere forskellige guramier sammen...

Sølz — 13. november 2010, 12:39

#27
*uhh*🙂

Alice — 13. november 2010, 12:40

Helt okay Sølz, vi gik fejl af hinanden ....................Og selvfølgelig kunne du ikke vide, at jeg er en grundig type, som så vidt muligt sætter mig grundig ind i tingene inden jeg foretager mig noget ( sådan er kvinder vist 😀 ). Jeg har bare ikke kunne finde nogle steder hvilke guramier som kan gå i fred og fordragelighed med hinanden. Jeg har osse læst divigerende oplysninger om hvor mange man kan anskaffe sig til en 180L akvarium ...................Klart at det osse afhænger af størrelse på de fisk man putter i.

Jeg har nu hentet min fine nye akvarium med tilhørende møbel. Min bedre halvdel er gået i gang med at samle .........Så nu lukker jeg ørene for diverse bandeord 😀. Jeg har købt rigelig med planter, de foreslåede ( tak igen ) desuden har jeg købt flydeplanter og mos, samt grene og granitsten som deco.

Så efter akvariet om snart er stillet op, og beplantet så går de nærmeste dage med at beslutte hvor mange og hvilker arter gurami jeg skal ha' puttet i.

Hvilke grader skal jeg stille mit varmelegme på ? Og hvilke fisk skal jeg anskaffe mig til at vedligeholde akvariet/planter ( maller / rejer osv ) ?

Midtjylland — 13. november 2010, 12:44

# 27

Jeg vil bare sige, at du er rigtig god til at finde tasten med udråbstegn.

Midtjylland — 13. november 2010, 12:48

# 30

De forskellige artsbeskrivelser her på siden nævner hvilken temperatur de forskellige fisk skal have. Så gå efter en gennemsnitstemperatur for de forskellige guramier. Guramier har det bedst i rimelig varmt vand, 26-29 grader.

Alice — 13. november 2010, 13:01

Tusind tak Kirsten, det var for mig utrolig nyttig information, som jeg er dig meget taknemmelig for 🙂

Jeg har påforhånd besluttet mig for at Perle Gurami må og skal indgå i mit akvarum, da jeg synes det er en helt utrolig flot fisk, men jeg har osse læst at hannem godt kan være en arrig spetakel overfor andre fisk - Nogen der kan af eller bekræfte det ?

Jeg går meget op i at bygge akvariet op, så det giver mest optimale forhold til min valgte fiskeart ................Det er mit valg at skaffe mig fisk, så det er osse mit ansvar at give dem de bedste forhold ( jeg går meget op i dyrevelfærd, og foruden min store nye hobby 'akvarium' opdrætter jeg osse racekatte )

Jeg har netop købt mig bundlag som består af slebne runde sten, for at vise hensyn til både bundlagets fisk, og guramiernes føletråde.

Jeg var jo lige rundt og kikke på de forskellige guramiarter min fiskemand har i hans butik. Jeg blev osse meget glad for den blå gurami, samt nogle smukke gule nogen jeg ikke lige husker navnet på ( det var ikke honning gurami ) Jeg tror osse jeg har besluttet mig for et par kysseguramier ..............Men igen, alt afhængig af, hvordan de forskellige kan trives sammen ?

Bruger #687873 — 13. november 2010, 13:08

Så lidt, Alice 🙂 Jeg kan ikke rigtig rådgive omkring hvilke guramier, der kan sammen... blot har jeg lagt mærke til, at de blå guramier - når folk sådan liiige fortæller om dem - ofte går for at være nogle bølle-fisk 😉

Det glæder mig, at du har valgt perleguramier 😮) Nogle billeder af dit nye vandland på et eller andet tidspunkt, eller når beboerne er flyttet ind... er man mon så heldig, du er til dét?

NDR — 13. november 2010, 13:10

hejsa igen:) jamen de er jo også lækre allesammen de guramier. Kysseguramien dur ikke...den skal have et enormt stort akvarium.
perleguramien er en sveske..den er ikke arrig, og et smukt og godt køb, som man aldrig bliver træt af. Den blå er jeg selv stor tilhænger af, så den ville være fin sammen med perlerne, og så tror jeg der er fyldt. Istedet for de blå kunne du vælge honning, det er op til dig. En han og 2 hunner af 2 af de nævnte arter.
Den blå kan have lidt temp. men som regel kun hvis akvariet er for lille eller der er for lidt planter til at danne territorium i. Men kun EN han.
Men du nævner selv at du går meget op i at fiskene trives. Så med nok planter, så bliver det godt.

Forresten, dit 54 L, du har pakket sammen, kunne fint bruges til honningguramierne.

Midtjylland — 13. november 2010, 13:11

# 33

180 liter er for lidt til kysseguramier.

Har du læst de forskellige artsbeskrivelser for de fisk du har overvejet?

Alice — 13. november 2010, 13:29

Kirsten jeg skal nok vise MASSER af billeder, når vi har fået møbleret, og de nye beboer er flyttet ind :-)

NDR : Min fiske 'pusher' mener at vi med den størrelse han har lige pt. godt kan have 12 - 15 stks, alt afhængig igen af hvad vi vælger ................Jeg noterer mig at du mener at det vil være klogest med to hunner til hver han ?. se det var osse vigtig info for mig, da jeg mente at guramier lavede fast pardannelser på linje med chiklider ?.

Jeg har desværre ikke plads nok til to akvarier, så den lille på 54L bliver arvet af en af mine naboer.

Midtjylland : Jeg er i fuld gang med at læse om artsbeskrivelser, og jeg kan godt se du har ret, jeg bliver nødsaget til at frafalde ønsket om kysseguramier 🙁

Bailey123 — 13. november 2010, 14:41

Hej Alice...

Jeg er selv meget glad for guramier, denne side jeg har linket til her synes jeg er god i starten. Måske du har set den, men - hvis ikke så er der god info at hente.
PS. kan godt forstå du blev"forskrækket" over de lidt negative bølger i starten af din tråd, dem fik
jeg også selv i starten, og tænkte : " Årh..hvad, det er vel for at man kan søge hjælp hos andre at man opretter sig her" - og jeg vil sige at hvis folk synes det er nogle spørgsmål der har været her før, - ja så kan de jo bare glide hen over det og lade være med at svare- eller kommentere på det.
God fornøjelse...🙂🙂

Bailey123 — 13. november 2010, 14:43

Hov - glemte linket. *uhh*Her kommer det 😀:D:D

http://www.akvarieviden.dk/artikler/vis_artikler.php?tid=70

Alice — 13. november 2010, 15:04

Tak Bailey ....................Linket er straks lagt ind under foretrukne, og det var spændende læsning, som gav mig lidt af en øjenåbning, da jeg pga. pladsmangel havde opgivet at have en yngelakvarium stående, men det er jo slet ikke umulig, da det ikke behøver at være en stor akvarium - Omkring 20-25L er nok, hvad jeg læser mig frem til, og sådan en kan jeg vel altid finde plads til :-) ..................Det bliver faktisk mere og mere spændende :-)

milang — 13. november 2010, 15:08

jeg har 2.5 blå cosby guramier i 325 liter - det går fint, og jeg har ikke indtryk af, at de er specielt agressive:P

Alice — 13. november 2010, 15:26

milang : Dit akvarium er jo osse næsten dobbelt så stort som mit - Hvilke andre fisk har du gående sammen med dem ?

NDR — 13. november 2010, 16:59

#37 Jeg kan allerede på forhånd sige at et godt råd vil være at lukke ørene for din lokale fiskepushers gode råd..15 guramier er fuldstændig vanvittigt.
#42 Han kan have 2 hanner netop pga. sit store akvarium, derfor kan du også kun have 1 han.

Bailey123 — 13. november 2010, 17:28

Her ser du min han af dværggurami, synes selv han er flot 🙂

Alice — 13. november 2010, 17:30

NDR ...............Jeg agter nu heller ikke at følge hans råd 🙂

Du mener at jeg under ingen omstændighed skal sigte på at anskaffe mig feks 3 par gurami af forskellige varianter ?

Jeg havde ellers noteret mig følgende på min ønskeliste : 3 Perle Gurami ( 2 hunner + 1 han ) 3 Honning gurami med samme kønsfordeling, og måske en 3. variant evt. Blå Gurami, samt nogle maller eller andet til at gå på bunden, og ellers lade det blive ved det ? ..................Det må være min første/største ønske, men jeg overvejer om jeg skal 'nøjes med Perle guramier, og sætte nogle selskabsfisk ind ( Molly eller Tetra ) og måske en stimeart ..............Lyder det mere fornuftig ?

Alice — 13. november 2010, 17:39

Bailey han er utrolig flot .................Super smukke farver. Hmmmm jeg må vist kikke lidt nærmere på dværgguramier 😀

Bailey123 — 13. november 2010, 17:44

Tak - ja i virkeligheden er han mere stærk orange, men lidt svært at få taget foto lige når han vender helt rigtigt i forhold til når lyset rammer ham helt rigtigt. Han har gået sammen med en perlegurami han og 4 hunner uden problemer 🙂

NDR — 13. november 2010, 17:53

Jeg forslår.
De 3 perleguramier, 3 honningguramier, en stime kilepletbarber på 10, 6 corydoras, 4 otocinclus affinis. Det vil være en god sammensætning.
Hvis akvariet bliver godt beplantet, så kan du jo evt. droppe honningguramierne til fordel for blå guramier.
Honningguramierne og dværgguramierne er iøvrigt også lidt sarte, hvor de 2 andre nævnte er nogle sejlivede stærke fisk, hvis du altså køber dem i en god kvalitet.

Bailey123 — 13. november 2010, 17:58

😀:D:D:D Fik lige snuppet et mere...

Alice — 13. november 2010, 18:00

NDR : ................Synes faktisk dit forslag lyder fornuftig, og helt sikkert værd at overveje.

Akvariet bliver MEGET godt beplantet. Jeg tror jeg indtil videre har 12 store planter af forskellige varianter - Desuden tre store 'klumper' flydegræs samt noget lavt tæt bevoksning og mos. Jeg købte store flotte planter og noget godt plantegødning, så jeg tror det bliver godt.

Jeg håber jeg kan få købt en god kvalitet, men desværre er det jo ikke let at se på forhånd, og man får vist ingen fiskeforretning til at indrømme at deres kvalitet er dårlig :-)

NDR — 13. november 2010, 18:08

#50 Desværre, så ser man tit at halvdelen af fiskene ser ud til at køre på sidste vers i nogle forretninger. Hvis du skulle købe her omkring hvor jeg bor f.eks, så ved jeg hvor de pågældende arter er gode ligenu..I næste uge er det måske i nogle andre forretninger de er gode. Tit sker der det at fiskene ødelægger hinanden pga. det hårde miljø som der er i en forretning.
Du skal ikke forvente hjælp i forretningen, heller ikke når det gælder at vælge par. Har de kun hunner tilbage f.eks, så får du 3 hunner de fleste steder, derfor skulle du måske søge lidt lokalhjælp til den tid. Men få nu det hele stillet op først.

Alice — 13. november 2010, 18:20

# 51. Jeg bor i Næstved, og har 3 akvarieforretninger i min nærhed. Jeg har købt alt mit udstyr her :
http://www.mptropefisk.dk/
Og han har følgende arter af guramier.
http://www.mptropefisk.dk/index-filer/Page3170.htm

Dog er der udsolgt af Perle guramier, men han forventede at der var nye hjemme inden vi fik brug for det. Jeg håber dælme han kan se forskel på kønnene, for det kan jeg ikke :-)

Jeg lægger mærke til dit signatur, og fristes lidt til at høre hvorfor du er så begejstret for Slangeskinsguramien .................Jeg har kikket på den, men enten har de billeder jeg har fundet været af dårlig kvalitet, for den er ikke speciel farvestrålende, eller ?

milang — 13. november 2010, 19:00

#42 min "fiskesamling" burde være opdateret under profilen:P - men ja, jeg vil nok også kun anbefale én til 180 liter, selv om jeg købte dem hos en, der havde 3.3 gående i 180 liter uden de store problemer, han havde delt akvariet i 3 "territorialzoner" ved hjælp af nogle rødder og planter, og mente, at det var det, der gjorde forskellen - det jeg prøvede at sige var i øvrigt, at jeg ikke har oplevet dem som aggressive.

morten142 — 13. november 2010, 19:05

::::::::::;

morten142 — 13. november 2010, 19:05

::::::::::;

NDR — 13. november 2010, 19:59

#52 Den har ikke de stærkeste farver, men den har et roligt gemyt og en adfærd som jeg synes er super. Ikke så mange har den, absolut en fisk som er overset. Godmodig, ikke aggressiv, lidt sky, er svær at fotografere da den gemmer sig. Den fås kun i naturvarianten. Blikfang pga. dens størrelse. helt sikker frontfigur, på samme måde scalare er i selskabsakvarier. Den er hårdfør, og kan blive gammel. Hannen kan faktisk vise flotte farver når den spiller op til hunnerne. Jeg har en trio som jeg håber jeg kan have i mange år, og en dag kan yngle med. Du kan se dem på min profil.
Men hvis du vil have stærke farver, så synes jeg stadigvæk at mit forslag er en god ide.

Alice — 14. november 2010, 13:39

Så kom min nye akvarium op at køre .................Mine planer med mine naboer som skulle overtage min gamle akvarium blev ændret i sidste øjeblik - De overtog kun mine fisk. Så jeg har startet min nye akvarium op med mit gamle grus og planter - suppleret med 10L nyt grus og en del nye planter. Jeg kører desuden osse med mit gamle filter/pumpe i en periode, for at få gavnlig virkning af de bakterier som sidder i filtret.

Jeg testede mit vand i dag med Easy Test kit, og min vandkvalitet er super flot - Ingen nitrit/nitrat , det var en glædelig overraskelse. Jeg har desuden tilsat noget 'Start Plus og noget Biofilter' .....................Hvor længe skal jeg mon vente på, at lade de første fisk flytte ind ?

Trampe — 14. november 2010, 13:52

mindst 1 uge også gerne 14 dage.. så du stikker.. men altså du kan også satse og sætte dem i hurtigt men så skal du holde meget øje med vandkvaliteten og skifte klidt vand hver dag de næste par dage/ uger måske.. har selv lavet sådan nogle lynopstarte før og der sker altså ikke noget ved det.. har ingen dødsfald haft pågrund af det.. men helt klart det er bedst at vente så bakteriekulturen ikke går amok og bliver overbelastet..

Alice — 14. november 2010, 13:59

Tak Trampe, nu får jeg testet lidt på min tålmodighed 🙂. Dog mener jeg at jeg må ha' forkortet ventetiden ved at bruge både filter/grus og planter fra mit gamle akvarium .................Der må være godt med bakterier og andet 'guf' i, da jeg slet ikke hverken rensede filter eller grus inden det blev flyttet over ..................Vil det være en fordel at de første fisk er de 'rengøringsfisk / mallerne' jeg skal ha' i ? og derefter starte langsom op med få fisk ad gangen ?

Sølz — 14. november 2010, 15:23

Hvis du introducerer få fisk ad gangen, kan du sagtens begynde nu med at sætte fisk i akvariet. Det har nemlig fået en god start ved genbrug af gl. grus og filter (indholder de gode "tusser"). Jeg har selv gjort sådan flere gangen uden problemer

Alice — 14. november 2010, 15:30

Super Sølz .......................Så begynder jeg at holde antennerne ude, og kikke mig frem til de forretninger som har de fisk jeg sigter efter. Jeg tror nu heller ikke der sker noget, da min vandprøve kun viste tip-top kvalitet ................Jeg har sat mit termometer til 26,5 grader, da jeg mener det er et snit som mine ønskede guramier kræver :-)

KasperK/Lolland — 15. november 2010, 18:43

Vordingborg dyrehandel plejer også at have et spændende udvalg af labyrintfisk. Og er i det hele taget en rigtig fin butik.

Alice — 15. november 2010, 18:54

Tusind tak Kasper, ham må jeg besøge - Ved du om de har en hjemmeside `

NDR — 15. november 2010, 18:55

Kan vi få et billede af se af dit nyopstillede akvarium, sådan af nysgerrighed.🙂

Alice — 15. november 2010, 19:08

S'følgelig NDR .................Jeg skal bare lige ha' købt et nyt overførselskabel til mit camera. Jeg er skam så småt begyndt at lade beboerne flytte ind. Allerede i går slap jeg mine tre dalmartiner mollyer flytte ind, og de befandt sig fantastisk .........Først nu må jeg erkende at de slet ikke kan udfolde sig i en 54L akvarium. Deres adfærd er helt anderledes livlige nu.

Foruden selv at teste vandkvaliteten på mit vand, tog jeg i dag en prøve med til en akvariehandel, som havde testudstyr af mere og bedre kvalitet end mit Easy test kit, og efter testen fik jeg at vide, at mit vand var af prima kvalitet, så i dag købte jeg to pæn store Perle guramier og to flotte blå guramier ............Og de befinder sig tilsyneladende fint, de viser allerede nu deres flotte farver. Så indtil videre har jeg 4 guramier og tre mollyer, så nu tager jeg lige en slapper inden jeg evt. slipper flere fisk ned i akvariet - Jeg vil i de følgende dage lave daglige vandskift.

Alice — 15. november 2010, 19:28

Fandt lige et ældre camera - Beklager den lidt ringe kvalitet.

Sådan ser det foreløblig ud, er der noget jeg skal ha' rettet ?

NDR — 15. november 2010, 19:34

Jamen jeg synes da det ser pænt ud, men der vil helt sikkert kunne bruges nogle flere planter af den slags som bliver høje

Alice — 15. november 2010, 19:37

Jeg har jagten byen rundt efter netop de planter du viser her, men af en eller anden grund så findes de åbenbart ikke i Næstved i disse dage, så jeg skal sikkert ud af byen for at finde dem.

NDR — 15. november 2010, 19:38

Rom blev ikke bygget på en dag, og det behøver dit akvarium jo heller ikke blive..det er pænt, men der må gerne være nogle valisneria. De gror som skidt, og derfor er det jævnligt at folk annoncere med nogle planter der er billige, eller til afhentning.

hanse — 27. november 2010, 09:03

Hvordan går det med det nye akvarie ?

Bare lidt nysgerrig 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.