Sygdom der ligner en bums.???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mizzann — 22. november 2010, 14:08

Hej.
På mit arbejde har vi et 500L hvor jeg står for pasningen. Der har lige været en omgang finneråd i omløb,*uhh* men det er stoppet og fiskene er begyndt at blive pæne igen.😛 Men her til morgen spottede jeg den ene fisk havde en hvid "bums" på hovedet.*blink* Ja det lyder dumt men det ligner rent faktisk en bums. Billederne er ikke de bedste, men det ser ud til at det bryder ud igennem skællene, og ikke sidder på skællene. Så jeg håber der er nogen der kan komme med et bud på hvad det kan være. Jeg har aldrig set det før. Og hvis nogen ved hvilken fisk det er der har denne bums må i godt fortælle mig det:P
(min chef købte bare en masse fisk en dag, og viste ikke at det ikke lige er alle fisk der kan gå sammen)🙁

Gasp — 22. november 2010, 14:22

venter spændt på billederne, det kan jo være at fisken har ramt en træstub eller andet 🙁

mizzann — 22. november 2010, 14:23

Billederne er ikke gode men man kan få en fornemmelse af det, ellers prøver jeg at tage nogle nye imorgen:P

mizzann — 22. november 2010, 17:44

ingen der har et bud??

Gasp — 22. november 2010, 18:14

Syntes det ligner et sår som der er gået svamp i, måske den har fået det ved flytningen, eller under indfangningen.

mizzann — 22. november 2010, 18:18

Fiskene har været i baljen i ca 3 uger, vi lagde så ud med finneråd, som er behandlet, og ingen af dem havde sår eller rifter i fredags, men det kan de nemt har fået i weekenden. Skal jeg behandle det som svamp??

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.