Skille EffectLigt af og flytte armatur.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ammonix — 17. december 2010, 12:08

Nu har jeg flere steder læst at man forholdvis nemt kan flytte rørene frem og tilbage inde i et Effectlight Armatur. Men hvordan skiller man det af og flytter det frem? Har været ved at kigge lidt og prøve mig frem, men syntes ikke at det virker så lige til.

Er der nogen der kan komme med en kort beskrivelse eller endnu bedre noget form dokumentation for hvordan det gøres?

På forhånd tak.
Lasse 😉

ammonix — 17. december 2010, 21:28

Ingen bud på dette?

prefalch — 19. december 2010, 13:17

Hvis det er et af de nye, så skal du forsigtigt "brække" de grå plastender af i den ene ende, du presser nedad, og når du har fået dem af, er midterdelen "klipset" på, forstået på den måde at du kan stikke et stykke træ eller lign. og forsigtigt brække ud. Når du har fået midterdelen af, er du inde hvor du kan skrue endestykket af. Monterig i modsatte rækkefølge.

ammonix — 19. december 2010, 14:02

Tusind tak for introduktionen. 😉
Det bekræftede min spekulation.
Jeg fik det skilt af og vidste sig at tidligere ejer åbenbart havde forsøgt samme, hvilket havde resulteret i at hovederne på skruerne var blevet boret ud.
Så med lidt vold og selvtægt, lykkedes det at få enden af og flyttet lys bjælken. 😎

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.