red cherry rejer yngel hjælp
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
kickerdk — 12. januar 2011, 21:39
den enes æg er grønne og den andens er gule hvad gør jeg her??
min guppy yngel går sammen med rejerne helt små unger kan de gå sammen med disse rejer
birkesholm — 12. januar 2011, 21:48
kickerdk — 12. januar 2011, 22:00
Frankech — 12. januar 2011, 22:06
mine kan også godt have forskelligt farvet æg og der plejer at komme unger ud af dem lige meget hvad farve de har
carlp — 12. januar 2011, 22:13
Bjørn180L — 12. januar 2011, 22:43
Jeg tror fiskene tænker: "...hvis jeg kan fange den - og gabe over den - er det mad!" - så skjulesteder er en rigtig god idé.
jery — 12. januar 2011, 23:57
Bademesteren — 13. januar 2011, 09:56
Men en lille sjov historie: *santa*
Min lillibror havde lånt huset til nytår da jeg alligevel ikke var hjemme. Da jeg så kom hjem dagen, var min lillebrors kæreste helt i panik fordi hun mente at fiskene var underernærede da hun havde set dem "angribe" og spise en reje.
Meeen var nu lidt skeptisk da det som sagt kun er neon, sort fantom, og platy jeg har i det akvarie, alligevel syntes jeg ikke at jeg havde set så mange af dem på de seneste. Men opdagede nu her at de fleste bare havde skiftet gemmested fra trærødderne til bag mit filter, og så var der sørme også en dejlig masse flot yngel, så dem ser jeg ud til at få masser af glæde af. Og som sagt er de kommet frem igen for fuld styrke 🙂 Den før omtalte reje går jeg ud fra nok har været død inden at de gik i gang med den 😛
Men med en rejemad til forret kom de, takket være lillebrors kæreste, ikke til at sulte d 1 januar *santa*
Schreiber21 — 13. januar 2011, 10:26
kheller — 13. januar 2011, 10:48
Bademesteren — 13. januar 2011, 10:54
Som et eks. købte jeg 30 stk i forskellige størrelser for kr 100, og jeg har utrolig meget glæde af dem. De passer stort set sig selv, og efter hvad jeg har hørt fra andre er de rimelig hårdføre 🙂
Mine svømmer meget rundt de første timer efter at der er kommet lys, men man kan se dem alle de lyse timer, sidde på sten rødder mv. især de store af dem virker slet ikke sky, så det er nemt at sidde og nyde dem *santa*
Schreiber21 — 13. januar 2011, 11:34
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.