grøn pletalge eller blågrøn alge?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Willed — 25. januar 2011, 22:04
Det har kørt siden slut oktober og indeholder i dag 10 plattyer, to Sorte mollyer, tre (dværg neon?) regnbuefisk, to slørhaler, to maller (vist nok ancistrus) og en Kuhlii ål.
Derudover er der seks forskellige planter, en algebold og to store sten.
Den ene sten blev ret hurtigt let grøn/brun på den ene side, men det har ikke udviklet sig i en måneds tid, så jeg tænker på en dag at tage den op og rense den i det akvarievand der alligevel skal udskiftes, men er bange for at det måske vil komme til at ødelægge for meget af kulturen i akvariet...
Nå, men problemet er at der på akvariets sider er begyndt at komme runde, grønne algepletter der spreder sig og jeg er i tvivl om hvorvidt det er grøn pletalge eller blågrøn alge.
Jeg hælder dog mest til førstnævnte...
Min teori er at vi ikke har været gode nok til at skifte vand og fjerne halvdøde plantedele og planen er nu at vi skal rense glasset og skifte vand hver 14 dag samt rense i bunden en gang hver måned.
Desuden er min mand god til at overfodre fiskene, hvilket jeg har revset ham for et par gange, men han er så bange for at de små stakler går sultne i seng... Jeg prøver derfor på at få indsneget en foderfri dag om ugen da jeg også har hørt at det kan øge algevækst.
Er der nogle der er uenige i min antagelse af algeart eller har bedre råd (hvad angår akvarie og ikke revselse af manden altså)?
nereksnad — 25. januar 2011, 22:17
mange har den idé, at når fisk spiser op, er de sultne. men det er ligesom hvis du går rundt i ørkenen i 5 dage med kun vand, når der kommer en turist og sætter et tag-selv bord med mad, spiser du selfølgelig hvad du kan. det samme gælder fiskene. fortæl din mand det, og der skulle ikke være noget problem der mere.
mth. stenen, så tror jeg ikke det gør noget at vaske dem af, da de fleste bakterier lever i filteret.
desuden vil jeg anbefale at i renser bunden hver kan i skifter vand, ulækre ting samler sig hurtigt.
at en fodre fri dag kan øge alge-væksten, kan jeg ikke forstå.
MVH;
nrk.
Willed — 25. januar 2011, 22:24
Og med hensyn til en foderfri dag mente jeg selvfølgelig omvendt - at det ville være sundt at have en foderfri dag ugentlig i forsøget på at hæmme algerne.
Tak for dit svar
nereksnad — 25. januar 2011, 22:30
hvorvidt dine fisk ville stemme på dit parti som nedskære fordringen, eller stemmer på din mand som giver dem alt det de vil have, skal jeg ikke kunne sige.
mht. at rense bunden, mener jeg ikke at der skal suges igennem alle stenene, bare i overfladen af stenene, hvor ofte stenene skal renses helt igennem, skal jeg ikke kunne sige, da det er forskelligt hvor hurtigt skidt og snavs synker ned og begynder at rådne, dette er i grunden også godt for planterne, så vidt jeg ved.
MVH;
nrk.
Willed — 25. januar 2011, 22:45
Og jeg nøjes med rengøring af overfladen af bunden. Kunne også godt forestille mig at lidt råd er guf for planterne.
Tak
Mvh Will
maler1 — 25. januar 2011, 23:04
Mht fordring så giv kun hva fiskene kan nå at spise i løbet af 2-3 minutter så det ikke ligger og rådner på bunden, en ugentlig faste dag er en god ide.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.