Gælleorm - kan man rent faktisk SE ormen?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Vicks — 29. januar 2011, 21:52
Han har ikke været interesseret i mad og når endelig han har vist det en smule interesse er det som om han har givet op inden for ganske få minutter og så fjerner han sig igen.
Nu har han (meget belejligt) hængt på ruden ud mod stuen en del de sidste par dage og jeg kan sidde og studere hans mave nøje. Han er en orange albino malle så jeg kan mere eller mindre se alle organerne derinde.
Der er ingen tvivl om at han er blevet alt for tynd og nu ser det tilmed ud som om han har levende larver inde i maven. Det tror jeg nu ikke det er, men det er mere for at give den bedste beskrivelse af hvad jeg ser. Det ligner at der kravler noget rundt inde i hans mave sådan som den bevæger sig. Det kan også ligne luftbobler, og tanken om gaslommer har strejfet mig.
I går så jeg at der hang noget jeg bedst kan beskrive som en lang, mørk og ujævn tråd ud fra hans venstre gælle. 3 cm eller deromkring. Den er væk nu og jeg har ikke set noget hele dagen før her til aften hvor der IGEN hænger en "tråd" ud fra samme gælle... Den er noget kortere, og bevæger sig ud og ind af gællelåget i takt med at han "ånder".
HVAD er det?? Kan jeg nu med sikkerhed konstatere en eller anden form for orm eller hvad?
Jeg har skrevet 2 tråde om denne syge malle og jeg får ingen svar på dem, sikkert fordi det er så diffust med de sygdomme, men er der virkelig ikke nogen der har bare et lille bitte bud?
Vicks — 29. januar 2011, 21:58
Sorry!
AndersGS — 29. januar 2011, 22:13
Vicks — 30. januar 2011, 12:55
chilip — 30. januar 2011, 13:39
Vicks — 30. januar 2011, 15:36
Det er jo ikke sådan at han kæmper for at holde sig i live (ud fra hvad jeg kan observere) men der er ingen tvivl om at han ikke er rask. Jeg håber bare sådan at jeg kan finde ud af hvad han fejler og evt. medicinere mig ud af det.
rasmus 81 — 30. januar 2011, 15:39
c sørensen — 14. februar 2011, 11:40
Ved godt, det er lidt sent. Men det kunne godt lyde som indvoldsorm. Prøv at snakke med dyrhandler om middel mod orm til fisk. Det kan jo smitte de andre også.
Du vil nok gøre klogt i at isolere ham fra de andre og holde godt øje med de andre.
Jeg kan ikke huske, om indvoldsorm bevæger sig frit i vandet som ankerorm. Men ankerorm er helt anderledes, de sidder udvendigt.
Hvordan går det ellers? Har villet skrive til dig. Har du fået interessen igen? Eller afventer du? Eller hvad har du besluttet dig for?
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.