Hjælp Tigerbarberr

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jaisbadais — 1. februar 2011, 17:48

Hjælp en efter en (lyder som en gysser:)) bliver mine tiger barber syge. Dog er der ingen døde i nu, men en af dem er utrolig tynd, den kan ikke spise da den ikke kan svømme ordentligt.
Det starter med at de prøver at svømme ned til bunden. Alstså de står helt lodret og kæmper for ikke at ryge op til overfladen:(.
ved i hvad denne sygdom hedder/er og hvordan den kan heldbredes.
på forhånd 1000tak 😀

pausefisken — 1. februar 2011, 21:36

Det lyder lidt mystisk,nogle fisk kan godt komme til at sluge luft hvis de er for grådige med foder som flyder på overfladen,deres maver bliver så fyldt med luft og de kæmper sig så halvt ihjel i forsøget på ikke at hænge i overfladen som en anden bordtennisbold,men det passer nok lidt dårligt med at du skriver at de er tynde da de i så fald nærmest ville have store maver lige efter de blev fodret.Hvis de "smasker" foderet i sig i overfladen kunne du evt. prøve at bløde foderet op i et glas vand før du smider det i baljen.

jaisbadais — 1. februar 2011, 22:08

jeg tror altså ikke det har noget at gøre med "luft i maven:)"

Men 1000 tak:D
Hilsen Mig:D

JaneC — 17. februar 2011, 12:00

Hejsa
Jeg har ikke så meget forstand på dette, men mine fosforbarber laver samme nummer. Jeg læste mig frem til, at det evt. kan være på grund af svømmeblæren. Prøv at se i leksikonet. Jeg vil prøve med foder der ikke er flagefoder i et par dage. Der er 3 ud af 4, der pludselig ikke kan holde balancen og stryger op mod overfladen, når de ikke kæmper imod.
Jeg tror måske det er fordi de ikke er blevet fodret i et par dage, og nu rigtig er gået til den med flagefoder. Jeg synes faktisk jeg så den ene kaste op*uhh*

JaneC — 17. februar 2011, 16:18

Nu er mine raske igen. Jeg skiftede lidt vand, iltede vandet ekstra og gav dem myggelarver i stedet for flagefoder. Tilsatte lidt af det til at kultiverer vandhanevand til akvarievand.

jaisbadais — 2. marts 2011, 19:18

Tak. Dur ikke her:(

nanobegynder — 2. marts 2011, 19:54

Mine elsker at jagte mallefoder på bunden, og står også tit 'på hovedet', jeg har læst at det er normalt for disse fisk.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.