Biologiske smårester svæver i vandet
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
minjet — 2. februar 2011, 20:25
Jeg er ny her på siden, ligesom jeg også er ny akvarieejer.
Jeg har et 180 liter akvarium, der blev startet op for 2 uger siden.
PROBLEM:
Der er en del svæv i vandet, og ikke blot i de øvre vandlag. Svævet har karakter af at være biologiske smårester (plantevæv, ekskrementer o. lign.)
Jeg er ved at være en smule utålmodig med at få klart vand, uden svæv, og håber derfor I evt. kan hjælpe mig.
Jeg ved godt man kan få alverdens kemikalier, der skulle kunne klare vandet, samt binde større svæv, men jeg vil helst slippe for at bruge denne type midler i akvariet.
Herunder lidt information om setup'et.
Beboere:
- 5 stk. små/unge Ancistrus
- 10 Røde Fantom Tetra
- 10 Guld Tetra
- 8 Plettede pansermaller
- 5 Platy
- 4 Siamesiske algeædere
- 3 Netsmerlinger
Jeg mener selv, at der er god plads i akvariet til fiskene, der da bestemt heller ikke ser ud til at lide nogen nød - heldigvis.
Teknik:
- Fluval 305 spandpumpe (1000 ltr/time pakket med medfølgende filtermateriale
- 2x30 watt T8 rør, der er tændt 9,5 timer pr. døgn
- 150watt Jäger varmelegeme
Jeg gøder med flydende Easy Carbo samt mikro/makro gødning.
På forhånd tak for hjælpen
Michael
reneras@hotmail.dk — 2. februar 2011, 20:33
minjet — 2. februar 2011, 20:43
Filteret er købt lidt overdimensioneret, idet min kone gerne vil have et større akvarium end det vi har nu på 180 liter. Imidlertid ville vi lige prøve med denne størrelse først. For ikke at skulle lave nyinvesteringer på alle dele, valgte jeg en "stor" pumpe.
Imidlertid er denne skruet ned til halv kraft, hvilket jeg selvfølgelig skulle have nævnt i #1
Jeg har støvsuget akvariet én gang indtil videre, og har af tre omgange skiftet 25% vand.
Mvh
Michael
reneras@hotmail.dk — 2. februar 2011, 20:50
minjet — 2. februar 2011, 20:56
Jeg ved faktisk ikke præcist hvad der er i spanden af filtermateriale, men jeg kan beskrive det.
Forfilter: Her er der to halvgrove svampe, der meget effektivt opsamler større partikler, såsom blade, smågrus o. lign.
1. filterkurv: Her er der specielle poser med et sort/mørkt støvlignende materiale. Jeg forestiller mig det er kul af en slags.
2. filterkurv: Mere af det sorte materiale i den ene halvdel af kurven. I den anden halvdel ligger der nogle runde, hule rør, der allerede nu er ganske fedtede af ???
3. filterkurv: Flere hvide, hule rør i begge halvdele af denne kurv. Disse er måske en anelse mindre fedtede end dem i 2. kurv.
PS.: Alle tre kurve er delt i to mindre rum.
Mvh
Michael
reneras@hotmail.dk — 2. februar 2011, 21:02
minjet — 2. februar 2011, 21:05
Mvh
Michael
reneras@hotmail.dk — 2. februar 2011, 21:16
pea — 2. februar 2011, 21:37
kheller — 2. februar 2011, 22:44
Du skal derudover være meget omhyggelig med vandskift, da du har ret mange fisk i så tidligt i opstarten... Har du læst om opstart af akvarium hre på siden? Det kan anbefales;)
breuer — 14. februar 2011, 13:00
Det ville være rart, at få klarere vand 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.