Høj GH og KH i hanevand vs regnvand kval mv? samt Grander vand

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

zune — 3. februar 2011, 15:50

hejsa

vi har en høj KH, ca 40 og en GH mellem 18-50.

og en PH som er ca. 8.0-8.5, bliver målt med digitalt instrument i morgen.

jeg har læst flere steder at folk taler om regnvand.

men hvorledes er det med indholdet af skadelige stoffer i regnvand..

vi bor på landet uden nærhed af tung industri eller andet med udledning,

vil man kunne koble et UV filter til og på den måde fjerne biologiske trusler fra vandet..

og i samme moment er der nogen der har erfaring med Grandervand. der skulle have nogen meget gode egenskaber på drikkevand, uden at tilføre eller ændre vandent beskaffenhed, blot ved at lade vandet pasere nogle cylindre med "grandervand"

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

zune — 3. februar 2011, 15:51

http://www.grander-technologie.com/dk/

zune — 3. februar 2011, 16:00

dog skal det siges at vi selv og de fleste naboer benytter stoker, fast brændsel eller pillefyr, altså biobrændsel. hvis det skal tages med i overvejelserne

Bruger #784120 — 3. februar 2011, 16:09

Hvis du kan sætter en regnvandsbeholder på din østside, så undgår du det væreste af din røg!

Men brug du bare regnvand, det er rigtigt hvad du mener at have hørt, rengvand har mindre Ph og Gh og snækker dermed de samlede værdier!

zune — 3. februar 2011, 16:20

man kan man ikke risikere at vandet indeholder så meget andet, fuglelort, med hvad dertil hører, og alger da vores tag flere steder er grønt, det er et rødt ler tegl tag.

og mange andre gode ting ude fra naturen.. som ikke bør være i akvariet, og risikere at bringe sygdomme mv. ind i baljen?

Anti-Pjerrot — 3. februar 2011, 16:37

Grander vand 😛
Det er jo humbug. De tabte jo en retssag fordi de anklagede en biolog for at kritisere deres produkter.
Han vandt retsagen, og fik hold i at deres ting ikke virker.

De har gentagende gange fået bøder for at påstå at deres produkter eks. kan være med til at kurrere cancer og alt muligt.
Men pga. den 3 mdr. returret på firmaets produkter, er det ikke muligt at forbyde dem at sælge produkterne. De må bare ikke påstå at vandet er "mirakelvand" osv.

Så spar dine penge.

zune — 3. februar 2011, 17:29

der har været mange uafhængige indslag i medierne angående det, som roser det for de egenskaber det har..

bl.a. tv2 syd der viste positive ting i forbindelse med svinefarme, dambrug, pudefabrikant mv.

Anti-Pjerrot — 4. februar 2011, 12:34

#7 - det er jo nok fordi de også sælger anlæg med almindeligt filter indbygget. Det har intet med deres pseudo videnskabelige "vitalserings" effekt forklaringer at gøre.

Der er billigere og dokumenterede løsninger inden for vandrensning - brug dem, og samtidig støtter man ikke plattenslagere.

Citat fra deres facebook:
Når det gælder oplevelser omkring sundhed må vi ikke videreformidle kundernes oplevelser pga. af markedsføringsloven.
Men her kan du læse hvad vores kunder skriver til os på facebook.
Vi vil selvfølgelig også gerne høre om dine oplevelser!


Nej - i Danmark er det heldigvis sådan at man ikke må lyve omkring de produkter man sælger. At ens kunder så er snotdumme, new-age fjolser, er jo ikke deres ansvar 😀

zune — 6. februar 2011, 11:21

hvordan skal regnvand filtreres inden det skal benyttes til akvarie

Bruger #784120 — 6. februar 2011, 13:19

Når det stå i en beholder (1000L.) ligger alt slam sig på bunden,(bundfælder) du kan evt. ilte det med en luftpumpe m. iltsten tror jeg nok!

Jeg bruger det når det regner, så jeg er ikke 100% inde´i opbevaring af det!
Men jeg bruger det direkte fra himlen uden noget tam tam før brug 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.