'tåge'

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

teddy0175 — 1. marts 2011, 17:41

men vand er tit tåget sådan lidt mindre gennemsiktit eller hvad man vil kalde det nogen der ved (profs) 🙂 der ved hvad der skal gøres ved det ?? 😎

håber i kan hjælpe

ps: pumpe er fluval u4 i god stand og akvariet er på 200 liter

nicolai og joachim — 1. marts 2011, 17:45

Vandskift og hvor meget og tit skifter du.

natteheks — 1. marts 2011, 17:54

Hvor længe har dit akvarie kørt?

CaHu — 1. marts 2011, 19:50

Hvilke fisk er i akvariet?

Bruger #481091 — 2. marts 2011, 06:56

Jeg har i min guppy balje nu kæmpet med sådan gråt vand, tror dit ligner mit



Jeg har skiftede vand og atter vand, men lige meget hjælper det, gruset er det samme som i de andre akvarier, og købt samme dag, så det ikke gruset der er et problem hos mig, jeg er faktisk begyndt at tro problem måske skylles en af de i lagte trærødder, så weekenden stå på at fjerne rødderne også rense akvariet helt i bund.

Mvh.

Peter
Spørg ikke hvad dit akvarium kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for dit akvarium

teddy0175 — 2. marts 2011, 12:25

30-45 % hver anden uge efter hvor beskidt det ser ud)))))) (fisk) 6 serpae tetra) (5 indianer platy) (4 sebrafisk) (10 tiger barber) (12 pansermaller) og (6 sugemaller (små)))))) vandet har ca. kørt 4 måneder har selv ret godt styr på men ved ikke helt hvorfor det her kommer ??

håber i kan hjælpe nu akvariet er på 195-200 liter med fluval u4 og sera 250 W varmelegeme har fire planter 3 store 1 lille)))((( jeg har også luftpumpe til 100lt. akvarie 😀 og har haft lidt sygdom (hvide pletter på tigerbarber KUN 1-2 prikker på 4 af dem) men ellers har det kørt fint (medicin= bonnie dyrecenter's plet medicin har jeg brugt og virkede fint


det var alle mine oplysninger 🙂🙂🙂🙂) ps: mine fisk trives rigtig fint

Bruger #481091 — 2. marts 2011, 12:32

Så kunne jeg godt tro på du overfoder, prøv at undlad at foder i nogle dage, og evt. give akvariet lidt salt, kan ikke huske mængde pt. man bruger, men der kommer nok en med svaret 😀

Mvh.

Peter
Spørg ikke hvad dit akvarium kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for dit akvarium

teddy0175 — 2. marts 2011, 15:10

OK TAK for svarene

joensson — 2. marts 2011, 15:55

Hvis der er små partikler i vandet kan du med held købe en portion engangs vaskeklude (uden sæbe !!!) vride dem godt op og bruge dem i filteret. De er gode til at tage de små partikler. Nogle installerer et powerhead i en colaflaske hvor bunden er skåret af og flasken er fyldt med engangsklude.

Hvis det er ren tåge uden partikler, så er det en bakterieopblomstring. I såfald er det det biologiske filter der skal hjælpes på vej. Et par baktozym tabletter i akvariet skulle hjælpe filteret lidt hvis det er halvdødt.

teddy0175 — 2. marts 2011, 19:16

hej joensson så kom der en prof 😀 men tak for svaret jeg prøver mig frem jeg har lige skiftet vand og det er blevet 50 % bedre 🙂 men jeg købte en ny pumpe da jeg startede pga den jeg havde var for lille jeg købte aquaballen 200 det var den jeg brugte et god stykke hen ad vejen men på et tidspunkt følte jeg ligesom den var død så fik vi et tilbud fra (skolen) at vi måtte få deres 250 lt. akvarium og der følgte en pumpe (fluval u4) og nu har jeg den i mit flotte 200 lt. akvarie 🙂 den virke meget bedre synes jeg og du skal have stor tak 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.