klækket æg.,
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Holtegaard93 — 7. april 2011, 12:23
Hvornår er de fritsvømmende, og hvornår kan man sælge dem?🙂
hvad spiser de når de er så små?
Akvarist.dk — 7. april 2011, 14:13
du kan fra starten af fodre dem med Liquied fry eller tilsvarende micro fodder det er som regel ikke nødvendigt da de spiser svæve dyr der allerede lever i dit akvarium, og efter et par dage til en uge kan de tage nyklægget artemia.
det med at sælge dem er jo et vidt begreb i teorien kan du jo sælge dem nu vis du kan fange dem og du kan finde en der vil købe dem.
forældrene vil miste intterresen for dem om et par måneder også kan man jo med fordel tage dem fra men de er nok stadigt ikke til at sælge der.
Holtegaard93 — 7. april 2011, 14:31
Forældrene går i akvariet, og lukker dem ikke ud da de gerne må overleve:)
Akvarist.dk — 7. april 2011, 14:46
du skal nok regne med 3-5 måneder inde at de kan klare sig selv i et akvarie men inde for et par måneder begynder de at kan tage helt smadret flagefoder.
Holtegaard93 — 7. april 2011, 15:37
og har ingen flydeplanter i mit akvarie.
men hvornår kan jeg flytte dem over i et andet akvarie uden fisk? 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.