pølle spiser?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

crone12 — 14. april 2011, 15:48

Findes der en fisk/malle/snegl/frø/ål/reje eller krabbe der spiser pøllerne fra de andre fisk?
Sådan en slags Super skraldemand

andershabbo — 14. april 2011, 15:50

nej det gør der ikke.....

en skraldemand kan være ancistrus eller rejer der tager foder rester og (lidt) alger.....

men ellers er der jo dig du er den bedste skrallemand:)

crone12 — 14. april 2011, 15:54

ja. var jeg bange for jeg ville høre. hehe

andershabbo — 14. april 2011, 15:57

eller kom til at tænke på at planterne nok vil optage noget af pøllerne..... men ved ikke hvor meget men tror ikke det rækker til særlig meget:(

snoopyzrainbow — 14. april 2011, 19:03

Maller sviner mere end de gør rent 😉 Det skal man lige tage med i overvejelserne. Planterne tager kun en lille del fra "pøllerne". Som #2 siger, så er du den bedste skraldemand. Slamsugning af bunden en gang i ugen, vil hjælpe en del 🙂

KimJ — 14. april 2011, 19:20

Det er nu ikke helt rigtigt at der ikke findes fisk der spiser afføring.

På stående fod kan jeg komme i tanke om mindst to; Otopharynx lithobates og Scatophagus argus. Den første er en cichlide og den anden tilhører en lille ret ukendet familie for sig selv. Ingen af de to fisk er dog oplagte emner som skraldemænd, da de stille ret store krav til deres omgivelser og begge bliver ret store og dominerende.

andershabbo — 14. april 2011, 21:37

5# det skal så siges at det foder maller evt ikke spiser sviner mere end hvis de spiser det.....

jacob — 14. april 2011, 21:46

#6 Der er 2 slægter i familien Scatophagidae, Scatophagus og Selenotoca.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.