saltvands akvarium
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
fiskefjæset — 16. april 2011, 22:27
Jeg vil høre om der er nogen der ved noget om hvad man skal bruge til og starte et lille saltvandsakva op på 5 liter til og starte med bare for og se hva man skal gøre..
Har tjekket masser af sider men mangler hjælp til det også.. og hva kan sådan noget koste til et 5 liters akva mon.. det er bare for sjov. og på sigt måske lave et stort akva, når man har sat sig ind i det med tiden.
mvh
Dan
Gagax — 16. april 2011, 23:06
Jeg vil høre om der er nogen der ved noget om hvad man skal bruge til og starte et lille saltvandsakva op på 5 liter til og starte med bare for og se hva man skal gøre..
Har tjekket masser af sider men mangler hjælp til det også.. og hva kan sådan noget koste til et 5 liters akva mon.. det er bare for sjov. og på sigt måske lave et stort akva, når man har sat sig ind i det med tiden.
mvh
Dan[/citat]
Jeg er ikke ekspert i saltvand men jeg ville mene 5l er alt for lidt til saltvand.
fiskeskum22 — 17. april 2011, 00:54
Gå efter et 50 l. i stedet for, så bliver det lidt sjovere
mipe — 17. april 2011, 09:01
Fisk kan man ikke havde i, men en enkelt snegl eller to, eller en eremit krebs kan man godt havde.
Her er mine favorit pico saltvandsakvarier:
http://www.nano-reef.com/forums/index.php?showtopic=149729
http://www.nano-reef.com/forums/index.php?showtopic=132714
lottebkragh — 17. april 2011, 11:28
Men de akvarier der blive linket til er på 5.5 gallons, hvilket svarer til ca. 20 l - altså 4 gange så store som det trådstarter har planer om at starte op.
Af nedenstående link fremgår det, at "Sandeep" måtte opgive sit 2.5 gallon (ca. 10 l):
"I ended up shutting this tank down a few months ago. Water parameters were just not stable and the coral were not too happy. The greater the volume of water the easier it is, I highly recommend folks go with a 5.5g over a 2.5g. I've had no problem running the 5.5g for over a year."
http://www.nano-reef.com/forums/index.php?showtopic=149729&st=0
Det ville være synd at spilde penge på noget, der højst sandsynligt ikke vil kunne fungere. Så er det nok bedre at investere lidt mere fra starten af.
cpg — 17. april 2011, 12:45
Problemet er at med blot 2 små levende sten ,og lidt sand i bunden, har du reduceret vandmægneden med ca.1 liter.
Næste problem er at stort set alt levende bliver for stort til det. Der findes dog nogle ganske små fisk som kun bliver 2 cm lange,
men de ses aldrig i handlen. I sammenhæng med at de fleste dyr til saltvand bliver for store, er at man ikke kan begrænse sig, da de jo altsammen er fantastisk spændende dyr.
fiskefjæset — 17. april 2011, 16:55
men er da klar over vandet vil fordampe. men forstår bare ikke hvofor man ik kunne lave et alternativt til et akvarium. til noget billigere penge..
hva skal jeg bruge?
og mange tak for links osv her
Søvnig — 17. april 2011, 17:08
Det er svært at holde vandværdierne i så små akvarier og selv meget dygtige og erfarne saltvandsakvarister har måtte opgive efter kort tid
Jeg startede selv med 200 L. Det giver altså meget større muligheder.
Hvis det prisen der skræmmer dig, så kig efter brugt udstyr. Jeg har selv en del til salg.
Og vigtigst af alt. Tålmodighed er en dyd, når det kommer til saltvand.
jery — 17. april 2011, 19:40
phaa — 17. april 2011, 19:46
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.