Dykkerspørgsmål..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

KrisH — 9. maj 2011, 21:38

Jeg skal til at købe finner, men den ene størrelse strammer en anelse, og nummeret større sidder lidt løse synes jeg... Udvider de sig, eller trækker de sig sammen i vand? Håber der sidder et klogt hoved derude, som hurtigt lige kan hjælpe mig 🙂

polle8600 — 10. maj 2011, 10:07

Hej KrisH
De hverken udvider sig eller trækker sig sammen, men de kan føles lidt stivere når de er kolde/i koldt vand.
For løse finner giver en "svuppende" fornemmelse, det kan dog afhjælpes lidt ved at stramme remmene.
Sidder de for stramt er det også træls.
Det vigtigste er at du kan få så meget af foden/støvlen i finnen som muligt, og jeg vil hellere tage en lidt større finne, en en for lille.
Hvorfor ikke prøve nogen andre finner?

balder2006 — 10. maj 2011, 10:44

finner hvor du skal spænde en rem om din hæl mens du har en neopren støvle på er abselut og fortrejke.

hvis finnen sider for stremt stopper den blodomløbet i foden hvilket ikke er godt af flere årsager og det er egentlig ikke ret meget klem der skal til inden

sidder den for løst er der fare for den falder af. ikke nok med det er møg iriterende så kan det blive farligt ved forskellige former for dyk ( strøm, hule, penetrerings og nattedyk )

håber det hjalp

Bruger #971132 — 10. maj 2011, 11:24

Jeg var glade for mine neoprenstøvler med finner med rem da jeg dykkede i kraftig strøm ved Nusa Penida på Bali. Syntes det var klart mere behageligt end normale finner, du bare stopper fødderne i. Og jeg ville hellere have finnerne lidt for store end lidt for små.

KrisH — 10. maj 2011, 12:09

Tak for Jeres svar 🙂

Det skal lige siges, at jeg aldrig før har prøvet at dykke. Så det er ikke noget vildt jeg skal ud i 🙂

De har sådan et tilbud i LIDL med maske, snorkel og finner til 179,- det er med lukkede finner, altså dem hvor man skal have bare tæer i 🙂 Jeg vil ikke ofre alverden, men bare nok til et ordentlig begyndersæt.. Hvis jeg så får blod på tanden, kan jeg altid ofre lidt mere. Jeg er vel i bund og grund kommet frem til, at jeg skal vælge dem der ikke strammer. Hvilket jeg egentlig også selv kom frem til, da det nok vil bliver irriterende i længden, hvis de sidder og strammer 🙂

Panserrejen — 10. maj 2011, 18:40

Tag dog en sok på 😀
Så er det problem løst! 😛

KrisH — 10. maj 2011, 19:06

Det var også planen hvis de bliver lidt for løse 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.