Akvarie Balance?!?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

SapowiTz — 14. maj 2011, 19:08

Hejsa

Har et lille 19 liters akvarie som jeg gerne vil have en kampfisk til at gå i! Vil helst undgå planter HELT hvis det er muligt

Mine spørgsmål er følgene... KAN man have et ferskvands-akvarie uden planter... uden der kommer alger!? Og hvordan?

Har hørt noget om at man ikke behøver pumpe til en kampfisk, da de godt kan lide at gå i "stille" vand? True/False? 🙂

På forhånd mange tak!

kakaoko24 — 14. maj 2011, 19:18

Det er rigtigt nok at kampfisk ikke behøver en pumpe, men planter skal der være, for der skal være skjulesteder til den + de mange gange godt kan li og "dovne" på et blad. Så er helt klart for der skal være planter når man har kampfisk;)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.