Sommerfugl jagter guppyer
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
janniklok — 31. maj 2011, 12:21
Har købt en enkelt sommerfugle chiclide til mit 60 liters selskabs akvarium med guppyer, platy og rød neon
Fik at vide af forhandleren, at jeg godt kunne have en enkelt, da den ikke ville jagte de andre hvis den var alene, men problemet er, at den desværre jagter dem en del.
De svømmer aldrig i nærheden af den og er en fisk alene (f.eks. en rød neon der er lidt væk fra stimen) - ja så jagter sommerfugle chicliden den og snapper efter den.
Synes I det er bedst at jeg skiller mig af med den, eller er det naturligt? En af mine guppyer lå i morges død på bunden, og vandværdierne er helt ok - så mistænker at den måske er blevet offer? Forstår ikke hvordan den ellers skulle være død, den var netop kureret for fiskedræber og havde ingen hvide pletter mere, så forstår ikke den bare dør på mystisk vis?
Synes bare sådan nogle sommerfugle chiclider er så smukke, men hvis den terroriserer de andre fisk, så er det jo lige fedt! :/
Kh Janni 😛
Gaius — 31. maj 2011, 12:57
GuppyTail — 31. maj 2011, 13:18
janniklok — 31. maj 2011, 13:53
Er det nu dig igen 😀 hehe, ej tror godt du kan gøre det.. Ved ikke om det er den der har dræbt den døde guppy, der kan jo være mange årsager, mistænkte den bare fordi den er lidt bidsk mod de andre, men som sagt har fisken været syg, og det kan jo også have været en årsag - hvem ved.. måske er det lige hurtigt nok at mistænke sommerfuglen for at være fiskemorder 😛 hehe
10nnitus — 31. maj 2011, 14:45
Det er en sund lille sommerfugl du har fået, det er bare et for lille akvarie med for mange fisk og dertilhørende et højt stress/aggression udbrud, derimod ville et > 128L begynde at opfylde disse små skønne cichliders behov for at få et liv og ikke kun overleve i et mindre der slet ikke på nogen måde kan opfylde dens behov.
janniklok — 31. maj 2011, 15:05
GuppyTail — 31. maj 2011, 15:09
janniklok — 31. maj 2011, 15:24
10nnitus — 31. maj 2011, 15:24
54L ja hvis de er deri alene og bare skal overleve. Skal man derimod have lidt fornøjelse af disse skønne små cichlider må man give dem et miljø de kan leve og udvikle sig i og her vil et 128L være et godt udgangs punkt som et arts akvarium kun til dem, er der derimod tale om at de skal dele akvariet med andre skal akvariestørelsen op på fra 160L to par sommerfugle cichlider kræver 320L osv. 160 tals tabellen 3 par = 480L
janniklok — 31. maj 2011, 16:52
Må også bare lige minde om, at jeg ikke oprettede indlægget med sommerfugle chiclidens ve og vel i øjemed, men mere fordi det bekymrede mig, at den jagtede de andre - nu da jeg som nybegynder ikke ved bedre. 😛
10nnitus — 31. maj 2011, 16:59
MieHee — 31. maj 2011, 17:15
Altså; dine sommerfuglecichlider behøver mere albueplads, og dine småfisk bliver ofre for dens aggressioner.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.