Scalare æg

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #361246 — 13. juni 2011, 17:33

Hej

Har 4 scalare i mit akvarium (250L) 2 marmor 1 hvid og en alm.

Den hvide og den alm scalare har 2 gange lagt æg på et blad men dagen efter har alle æg været væk.

Første gange var det kun den hvide som passede på æggen men her sidst var det dem begge som passede på dem.

Men hvorfor bliver de så ædt om natten ?? Kan det være fordi de ikke er befrugtede og det så bare er den ene som er lidt skruk ?

ShrimpElsker — 13. juni 2011, 17:49

Jeg vil sige hvis du vil have noget yngel ud af dem nu skulle du fylde et lille akvarie med vand fra det akvarie som æggende blev lagt i, det skal have ca. samme temperatur og måske også en lille pumpe
så nipper du bare bladdet af, og putter det i det lille akvarie, så kan det klække i fred og ro der 😉 så når de bliver lidt størrere ungerne så kan du sætte dem over i et større akvarie indtil de er store nok til at sælge. hvis du ikke behøver at få yngel lige nu kan du lade dem øve sig det tager nok et par gange at lære det for dem men det er måske lidt sjovere og mere naturligt
ps. svaret på spørgsmål er at de skal øve sig lidt

Bruger #593897 — 13. juni 2011, 18:06

Det er nok de andre fisk, der æder æggene om natten, når scalarerne sover i timen. 😉 Især unge scalarer kan dog også godt finde på at gøre det selv - Men som #2 indikerer: Øvelse gør mester.
Den efter min mening mere interessante metode er, at flytte parret til et andet akvarie inden de lægger æg næste gang, og lade dem prøve at passe ungerne selv. Det er super sjovt og interessant at følge.
Jeg ved ikke hvordan vandet er i dit område, men hvis det er for hårdt vil æggene ikke klække.
Held og lykke med det.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.