erfaringer med at fjerne indvendig baggrund

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Michmallen — 16. juni 2011, 20:59

Hej alle 🙂
Efter meget lang overvejelsestid, er jeg nu sikker på at jeg vil fjerne den indvendige baggrund i mit akvarie.
i det år jeg har haft akvariet synes jeg ikke at jeg har kunne få svævet i vandet væk, på trods af at jeg har haft alt filtermartrialet oppe og renset det. Jeg renser filtervattet hver 14. dag. Desuden fylder baggrund virkelig meget, og nogen stedet går den mindst 25 cm ud i akvariet!
Jeg ønsker derfor at tage baggrunden op og i stedet købe en eheim 2075, hvilket jeg tror er en god pumpe til et 430 liters.

Men hvordan fjerner man sådan en baggrund? baggrunden er gammel og er meget tyk( nogen steder 13-14 cm), der er derfor nok rigtig meget opdrift iden.
jeg vil nu beskrive hvordan jeg vil gøre det, og så håber jeg at i vil komme med tips.
step 1. pumpen bliver kørt ind, samtidig med at baggrundsfilteren stadig kører.
step 2. flytter fiskene over i et 100 liters, med vandet fra det store akvarie.
step 3. tømmer vand ud så der kun er 15 cm i akvariet.
step 4. skære akvariets silikone fuger fri fra den silikon baggrunden er fastgjort med, altså skære baggrunden fri I sidernes top og bund.
step 5. save baggrunden over med en sav cirka 50 cm fra den ene side, så jeg kan få den op forbi midterstiveren.
step 6. skære baggrunden fri fra resten af silikonen imens den bliver holdt nede, og så stille og roligt tage den op.

Kan man save i sådan en baggrund med en sav? baggrunden er lavet af en form for skum lidt alle træ, det er blødt nok til at man kan lave mærker med en negl i det.
Jeg håber jeg får en masse hjælp, da jeg er lidt bange for det går galt og akvariet bliver utæt.

Mvh Michael

10nnitus — 16. juni 2011, 21:21

*blink* billeder *blink*
forfra, siden, oppefra
det ville hjælpe en hel del

Michmallen — 16. juni 2011, 21:38

okay her







håber det er nok

10nnitus — 16. juni 2011, 21:55

Det ser ikke ud som at du skal skære i siliconen så der skulle ikke være nogen hindring at snitte varsomt hele vejen rundt om beklædnings kanten

Det kræver bare en total tømning af akvariet anderledes kan det ikke gøres hvis du vil dit bedste ellers vil det kun give dig frustrationer senere hen

Jeg kommer aldrig til at forstå hvad disse fremmelegmer har at gøre i et akvarium de fylder jo en trediedel af hele akvariet volume*blink*

Idazen — 16. juni 2011, 22:12

Fremmedlegemer? Mener du hjemmelavede baggrunde i det hele taget eller fordi nogle af dem fylder så meget?

10nnitus — 16. juni 2011, 22:13

Over en kam

Michmallen — 16. juni 2011, 22:18

helt enig med dig at sådan noget djævelskab fylder alt for meget, men den sad i da jeg købte akvariet.
Jeg forstår ikke hvorfor du mener at jeg ikke skal skære hjørnerne fri inden jeg gør andet.
Jeg forstår desuden ikke hvorfor akvariet skal tømmes helt. silikonen i bunden behøver jo ikke fjernes, da det jo er dækket af bundlag.

mvh Michael

10nnitus — 17. juni 2011, 08:20

Det er akvariet silikonekanter jeg mener
Tømmes; det er for at lette arbejdet for en selv, for der vil altid komme smuds og rester efter sådan en omgang

Michmallen — 17. juni 2011, 14:18

Jeg tænkte at ved der var lidt vand i akvariet så kunne jeg lige fjerne al smudset med et net - da det jo flyder ovenpå.

Er der nogen der har prøvet at save i sådan noget? kan det lade sig gøre? og er der nogen værktøjsredskaber der vil være smartere at bruge end en alm. sav?

mvh Michael

Michmallen — 17. juni 2011, 19:24

bump 😀

nicolai og joachim — 17. juni 2011, 20:02

Kan du ikke fjerne dine tværstivere, det ville lette arbejdet en del, og du kan tilmed få noget for din baggrund:(

Michmallen — 17. juni 2011, 20:29

er det ikke et stort arbejde at fjerne den? jeg ved slet ikke hvordan sådan en sidder fast. er den en svejset sammen med rammen?`

mvh Michael

KimJ — 17. juni 2011, 22:15

Man kan save i baggrunden, men det sviner ad H... til.

Prøv. evt. om du kan få bladet fra en hobbykniv ind mellem baggrunden og ruden. Det vil ikke svine nær så meget at skære i fugen, som i selve baggrunden og fugen skal vel fjernes alligevel? Det er iøvrigt ganske vanskeligt at fjerne alle spor efter fugen, så du kommer nok til at acceptere at man kan se hvor fugen har været.

J.Bunk — 18. juni 2011, 06:55

#12 Tværstiveren i en effectline hænger bare i en lille tap/krog i hver ende (så vidt jeg kan huske her fra siden, har ikke effectline selv).
Når du har tømt vandet af, klemmer du lidt sammen på midten og den skulle næsten falde af af sig selv.
Se evt #7 i dette link http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1258529

KimJ — 18. juni 2011, 07:59

I mine Effectline akvarier er stiverne nu nittet fast, men om det også gør sig gældende i små akvarier, skal jeg ikke kunne sige med sikkerhed. Hvis de er der, kan de selvfølgelig bores ud, men hvis de originale nitter stadig sidder der, har baggrunden jo kunne komme i uden at de fjernes, og så kan den sandsynligvis også komme ud.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.