kan oscar, sommerfuglecichlider og prinsessecichlider gå sammen

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

bobvox´s ven — 9. juli 2011, 15:46

kan de gå sammen? eller hvad kan gå sammen med oscar?🙂🙂🙂🙂

teddy0175 — 9. juli 2011, 16:56

jeg ville sige at sommerfuglecichliden ville nok være en lidt dum ide 🙁 pga. størrelsen på en oscar ville oscaren nok æde den i et stykke..

bobvox´s ven — 9. juli 2011, 17:02

ok tak:)🙂🙂

teddy0175 — 9. juli 2011, 17:04

så lidt du skal bare tænke lidt på at oscaren er en stor fisk og den æder alt hvad der kan være i munden på den 🙂🙂

bobvox´s ven — 9. juli 2011, 17:04

tror du så istedet for sommerfugle cichliderne at man kan holde malawi
🙂🙂🙂🙂

jery — 9. juli 2011, 17:53

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Nybegynder' til 'Akvariesiden.dk - Cichlider' af jery

K-_Christensen — 9. juli 2011, 18:18

at holde malawi sammen med oscar`s er en dårlig ide godt nok æder en oscar hvad den kan gabe over, ellers er det en lidt for rolig fisk at have sammen med malawi den vil simpelhen blive stresset og lidt afhængig af hvilke malawi du tænker på er mbuna en grøntædene fisk så enten vil dine oscar sulte eller dine, mbuna hvis det er dem du tænker, blive for fede og stadigvæk vil oscar`ne æde de fisk den kan gabe over hvis den kan fange dem 🙂

bobvox´s ven — 9. juli 2011, 19:11

tak for svaret 🙂🙂🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.