Hjælp til valg af Tanga-cichlide.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

NT-1988 — 4. august 2011, 12:16

Nu er jeg i den uheldige situation at alle min 30 Tropheus er døde, uden en åbenlys årsag.
De gik sammen med 8 Multi'er - som intet fejler og som har det fint.

Nu leder jeg så efter nogle roommates til mine multier og ved godt jeg kan kigge artslisterne igennem, men nu spørger jeg efter hvad folk herinde, har haft ERFARING med 🙂

Krav til roommates:

1 - Skal kunne gå med Multi'er
2 - Skal kunne gå i et 325 liters
3 - Skal være rimelig billige
4 - Skal kunne købes i en rimelig afstand fra Grenaa, som ligger på Djursland.
5 - Skal ikke være for sarte, som eksempelvis Tropheus
6 - Om det er private eller forhandlere, spiller ingen rolle

På forhånd tak 🙂

Nørgård — 4. august 2011, 13:08

Der er virkelig tons vis af muligheder. Kommer meget an på hvad målet med akvariet er. Hvis du gerne vil have et tanga-selvskabsakvarium går man lidt på kompromi med at meget af det yngel man får vil blive spist. Vælger du i stedet måske 2 eller 3 arter vil du uden tvivl kunne lave masser af yngel.

Synes du skal læse den artikkel KimJ har lavet om selvskabsakvarier og så selv komme med ideer til hvad du godt kunne tænke dig. http://www.kim-jakobsen.dk/Freshwater/Articles/Tanganyikaartikel/tanganyikacommunitytank.htm

NT-1988 — 4. august 2011, 13:18

Har forelsket mig fuldstændig i Paracyprichromis nigripinnis - Er den i den dyre ende og er den meget sart, ligesom tropheus? 🙂

FinnB — 4. august 2011, 13:28

Jeg synes da at du skal tag tropheus igen,har selv lige mistet 23 men jeg skal da have dem igen,man skal lære af sine fejl,
Paracyprichromis nigripinnis har jeg lige set ved tropeland i Skanderborg til 149,- stk. Ved ikke om det er billigt,men prøv da at lave annonce herinde.

NT-1988 — 4. august 2011, 14:13

Tak Finn 🙂 tror jeg er blevet skræmt lidt væk fra tropheus, eller min tegnebog er 🙂 er på SU og da 30 fisk, blev til 0 på 2 måneder, er de lidt for dyre 🙂 Er nok heller ikke erfaren nok til at holde dem endnu. Det er derfor jeg leder efter "lidt" mindre krævende tanga'er 🙂
Har holdt Malawier i mange, uden problemer. Det er første gang jeg prøver kræfter med tanganyika 🙂

KimJ — 4. august 2011, 16:17

P.nigripinnis er fantastiske fisk, men hvis man skal have fuld glæde af dem, er der lige nogle tiltag i akvariet der skal være på plads; Det er hulelevende fisk (i hvert fald i yngleperioden), og de befinder sig helt klart bedst, hvis de har mulighed for at få "tag over hovedet". Det betyder at der helst skal indrettes et par åbne huler, med overhængende loft. Det arrangeres lettest med moduler, men man kan godt med lidt snilde arrangere en stensætning med naturlige sten.

Ovenstående er ikke strengt nødvendigt, men hvis man ønsker det optimale fra sine fisk, er det ulejligheden værd. Det giver, udover bedre farver, også muligheden for at opleve en pudsig ejendommelighed ved disse fisk, nemlig at de lægger mere vægt på at have bugen vendt mod nærmeste faste objekt, end på at holde sig oprette i vandet. Ofte ser man dem "på ryggen" under det overhængende loft.

Holder man dem i artsakvarium (udelukker selvfølgelig de fisk du har nu), vil deres yngel faktisk heller ikke blive ædt, da de ikke selv efterstræber deres unger.

Omvendt skal man være lidt forsigtig med at sætte dem sammen med aggressive arter, da det ofte går ud over deres flotte lange finner (her er Multierne ikke et problem)

NT-1988 — 4. august 2011, 16:54

Tak Kim - Utrolig rart med noget adfærds-info 🙂 artsbeskrivelsen af denne, er lidt sparsom 🙂
Det med huler kan sagtens lade sig gøre 😛 har to moduler der giver den effekt. Hele det ene hjørne i akvariet, er faktisk én stor hule og der er sort karton på glasset, så det er ekstra mørkt 🙂 Så er der naturligvis også nogle stenformationer som også ville kunne bruges. Men hvem vil "herske" i akvariet - Nigripinnis eller Multi?
Og hvordan ser man forskel på kønnene på nigripinnis? 🙂

KimJ — 4. august 2011, 17:12

#7
Der er en lidt mere fyldig beskrivelse her:
http://www.kim-jakobsen.dk/Freshwater/Tanganyika/TanganyikaFritsvoemmere/Nigripinnis/nigripinnisgallery.htm

Kønsforskellen er nem nok, hvis det drejer sig om voksne fisk som ikke er blevet udsat for finnebid, idet hannens halefinne får nogle meget smukke (en af de få der er mere elegante end det mans ser hos prinsesser) forlængelser på halefinnen.

Her en fuldt udviklet han:



M.h.t. magtfordelingen: Der bliver sikkert ikke problemer, idet fiskene ikke behøver at slås om dominans, fordi de ikke kommer i vejen for hinanden. nigripinnis holder til langs akvariets sider, under og omkring "klippestykkerne" og multierne vil primært holde sig i nærheden af deres sneglehuse. De vil dog begge forsøge at snuppe unger hos hinanden, og det kan ikke helt udelukkes at multierne i deres forsvar får bidt lidt i de fine finner.

NT-1988 — 4. august 2011, 18:28

Folk som jer er guld værd, for os tanga-begyndere 🙂 tak for hjælpen!

Er nød til at prøve nigripinnis!*rødmer*

Patrick — 4. august 2011, 19:24

#9
En anden mulighed kunne være C.Leptosoma, f.eks Utinta, en flot fritsvømmer som huserer i de øvre vandlag.

Af hulelegere til stenene kunne N. Leleupi være en mulighed eller en Julidochromis art.

Held og lykke med det.

NT-1988 — 5. august 2011, 10:06

Leptosoma og Utinta er ikke lige mig 🙂 Havde overvejet Leleupi, fordi jeg har hørt at den skulle være utrolig nem at holde, men den minder bare for meget om de mange gule mbuna'er fra malawi, som jeg har holdt 🙂

FinnB — 5. august 2011, 10:21

Har du overvejet A. calvus,en rigtig fed fisk du få bare ikke så meget yngel over.😉
http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=13738

NT-1988 — 5. august 2011, 10:48

#12 - Den har også været oppe og vende ja 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.