Cichlider i et 112 L ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Veggerby — 25. august 2011, 13:30

Hej jeg vil rigtig gerne have cichlider i mit 112 L akvarium, hvor mange kan jeg have og kan jeg overhovedet have nogen?
Hvis jeg kan hvor mange kan jeg så have ? Og er der nogle forslag til hvilke cichlider ?
Håber I kan hjælpe! 😉

Daniel

Marcel s — 25. august 2011, 13:36

Sommerfuglecichlider evt.

Veggerby — 25. august 2011, 13:49

Ja det har jeg tænkt på, men jeg vil gerne have at hele akvariet består af cihclider

Sølz — 25. august 2011, 13:57

Multifasciatus - sneglehusleger;)

molo — 25. august 2011, 13:58

# 3
Jeg får de billeder, at det bliver fyldt til randen 😀

Nå, spøg til side. 112 L sætter jo nogle begrænsninger. Kig evt. på dværgcichlider (apistogramma). Hvis du indretter med territorier, vil du nok kunne have to hanner og nogle hunner.

Veggerby — 25. august 2011, 15:26

Kan kakaduecichlider og sommerfuglecichlider gå sammen ?

10nnitus — 25. august 2011, 15:35

Ja men det kræver et væsenligt større akvarium, 325 L ville være et godt udgangs punkt, godt tilplantet med mange skjul og gemmesteder.
I et 112L akvarium vil du aldrig kunne opnå den fulde harmoni med flere cichlidepar, der kan til nød være et par, skal det være nogenlunde acceptabel på fiskenes præmiser skal du have minium et 160L arts akvarium til et par små cichlider. Skal et par små ciklider være sammen med andre arter, et selskabs akvarium, vil det være en god ide at starte med et 250L akvarium.

Veggerby — 25. august 2011, 15:37

Træls alligevel men tusind tak for dit svar! 😀
Så jeg kan ikke have sommerfugle chiclider sammen med kakaduecichlider i mit akvarium. ?

M-Albrechtsen — 25. august 2011, 16:01

Nej det er jo det der bliver skrevet:)

Du må vælge en art eller få et større akvarie...😉

Man kan jo kombinere det med andre fisk, nu siger du at det kun skal være cichlider, så skal du nok op i noget større efter min mening..

Veggerby — 25. august 2011, 16:21

Okay tak for hjælpen ! 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.