Valg af Mbuna
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Nicolajsen — 21. september 2011, 19:07
I har sikkert hørt det 1000 gange før, men her kommer en til 😀
Jeg har et 128 liters akvarium hvor jeg overvejer og sammensætte nogle Mbuna arter.
Jeg ved godt akvariet er for lille, men har mulighed for at komme af med dem når de bliver for store.
Men jeg skal således bruge nogle tips, til nogle få arter der ikke bliver så store, og gerne fredelige.
Hvad kan i foreslå??
KimJ — 21. september 2011, 19:16
Grunden til at Mbuna har brug for større akvarier, er ikke deres fysiske størrelse (mange af dem bliver ikke specielt store, og er mindre end mange andre fisk man sagtens ville kunne holde i et 128L) men deres temperament. Dertil skal lægges, at de trives bedst hvis man holder relativt mange sammen, hvilket igen kræver mere plads.
Nogle Mbuna er selvfølgelig mere aggressive end andre, men at referere til nogen Mbuna art som "fredelig", er ret misvisende.
kmsfg — 21. september 2011, 19:22
Mvh Kenneth
KTR — 21. september 2011, 23:32
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.