Mysteriesnegle - igen

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Syfongse — 5. oktober 2011, 22:23

der er rigtig mange indlæg om stilleliggende mysteriesnegle herinde, men der er ikke lige nogen der rammer liiige det jeg vil spørge om: Har lige købt en mysteriesnegl i mandags som det sidst døgn har ligget stort set helt stille.. den kravlede lige en cm i går aftes.. den er ikke foldet helt sammen i huset, der hænger lidt "udenfor", om man vil.. jeg har haft den oppe, lugtet til den; den lugter ikke af død.. men den lukkede sig heller ikke da jeg tog den op og prikkede lidt til den.
Er der meget normalt eller er der grund til bekymring..? har prøvet at smide lidt agurk ned til den for at se om den reagerede på det, men intet..
da jeg købte den kravlede den lystigt rundt og var oppe ved overfladen og sad på akvariesiderne.. nu ligger den bare på bunden..

kakaoko24 — 5. oktober 2011, 22:27

Det er sådan med snegle at de helst skal ligge og "vågne" i lidt vand inden de smides i akvariet efter transport. Hvis den bare trækker sig langsomt sammen når du stille hiver i foden er der ingen fare, men gør den ikke det, så tyder det på den er død, eller er ved at dø, så er der ikke andet at gøre end at holde godt øje med den, evt sætte den i noget for sig selv.

Syfongse — 5. oktober 2011, 22:30

ah, jeg fik at vide af hende jeg købte den af, at den bare skulle i akvariet med det samme jeg kom hjem :/
jeg giver den lige til i morgen og bliver ved med at lugte til den.. 😮

er bare i tvivl om hvad der så har været med til at slå den ihjel, hvis det er dét der er sket... vandet er fint tempereret, der er ilt, mad... :/

kakaoko24 — 5. oktober 2011, 22:41

HVis det er pga transporten, så kan det være det. Nu ved jeg selvfølgelig ikke hvor lang tid de har været i posen/bøtten. Men de kan finde på og gå i dvale, og der kan gå mange timer inden de vågner igen. Så hvis det er derfor så drukner de. Derfor når man får snegle skal man ligge dem i ca 1-3cm vand på ryggen, så vidt det er muligt, for så vender de sig selv. Men jeg håber da den kommer til sig selv igen.😉

Syfongse — 5. oktober 2011, 22:57

den var kun under transport i max 20 minutter, i en pose med lidt vand i.. *rødmer*
den kan self. godt være gået i dvale og måske druknet, men den var jo så frisk det første døgns tid, men det kan jo komme bag på alle at skifte miljø.. 😉

Nu har jeg lagt den for sig selv og den har fået et stykke æble.. håber også den kommer sig.. stakkels snegl.

Syfongse — 6. oktober 2011, 08:54

i dag har den ligget på ryggen hele natten uden at vende sig. "klappen" forneden har trukket sig tættere til huset, men ved ikke om det er fordi den ligger på ryggen og den så bare automatisk falder nedad..
ingen forfærdelig lugt af død endnu..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.